Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Kamusal Alanları Düzenliyoruz

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Kamusal Alanları Düzenliyoruz fotoğrafı 0
 Kamusal Alanları Düzenliyoruz fotoğrafı 1
 Kamusal Alanları Düzenliyoruz fotoğrafı 2
Kordon ve Pasaport Yönetmelikleri Revize Edildi 
Belediye Meclisimizce; 16/03/2016 tarih ve 05.288 sayılı kararı (değişik 23.11.2016 tarih ve 05.1172 sayılı kararı) ile onanan “Atatürk Caddesi'nin (Birinci Kordon) Cumhuriyet Meydanı ile Alsancak Limanı Arasında Yapılan Düzenleme ve Bu Alanın Kullanım Esaslarına Ait Yönetmelik” ile 16/03/2016 tarih ve 05.287 sayılı kararı ile onanan “İzmir Büyükşehir Belediyesi Pasaport İskelesi – Konak Pier Arası Kıyı Düzenlemesi ve Kullanım Esaslarına Ait Yönetmelik” belediyemiz sitesinde yayımlanmaktadır. Yönetmelikler broşür olarak ilgili işletme sahiplerine tebliğ edilmiştir.

Kentin en önemli dinlenme, gezi ve eğlenme mekanı olan Kordon ve Pasaport bölgesini kamu yararına öncelik tanıyan bir anlayışla kente yeniden kazandırmak için kullanım esaslarını belirleyen yeni yönetmelik hazırlanmıştır. Mevcut Kordon yönetmeliği 2000’li yıllarda hazırlanmış, 2008 yılında revizyon görmüştü. Pasaport Yönetmeliği ise 2014 yılında onaylanmıştı. Yeni yönetmelikler, geçen zaman içinde değişen konfor koşulları ve kullanıcıların ihtiyaçlarını gözeten, Kordon’un estetik görünümünü geliştiren ve bu bölgede yaşayanların şikâyet ettikleri konularda iyileştirmeler getiren kullanım özellikleri içermektedir.

Yönetmeliklerin temel dayanağında;
Yaya haklarını gözeten ve işletmelerin kendi kullanım alanları sınırları dışına taşmadan faaliyet göstermesi,
Bölgedeki işyerleri ve konutlarda yaşayanların yaşam haklarına saygılı kullanımı, (bina girişini kapatmayan, ses ve görüntü kirliliği oluşturmayan)
Kentin en önemli bölgesinin estetik görünümünü iyileştiren ve görsel anlamda cazip hale getiren önerilere sahip olması,
Masa, sandalye, tente, çiçeklik, stor vb. işletme donanımlarında belirlenen standartlar ile bölgeye karakter kazandırması,
Kullanıcıların konfor ve iklim koşullarını gözeterek kullanımına olanak tanıması bulunmaktadır.

Proje kapsamında Kordon bölgesinde 39 adet, Pasaport bölgesinde 8 adet işletme donanımları uygun bulunarak izinlendirildi.

Cengiz Topel Caddesi Kullanım Esasları Oluşturuldu 
Bostanlı, Cengiz Topel Caddesinin bir kısmı Karşıyaka Tramvay Hattı Projesi kapsamında yeniden düzenlenerek yaya öncelikli hale getirilmiştir. Taşıt trafiğinin azaltılması ve yaya yoğunluğunun artması ile caddenin kullanımı da değişmeye başladığından açık alan kullanımlarının düzenlenmesi için esaslar belirlenmiş ve uygulanmak üzere ilçe belediyesine gönderilmiştir. 

Buca Forbes Sevgi Yolu Sokak Düzenleme Projesi 
Kentsel Tasarım ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen Buca Forbes Sevgi Yolu Sokak Düzenleme Projesinin yapım çalışmaları devam ediyor.

Nitelikli ve fonksiyonel kamusal kullanımları destekleyen proje kapsamında, üst yapının yenileme ve düzenleme çalışmaları yapılmıştır. Sokak üzerindeki orta hat boyunca yer alan kurguya sadık kalınarak atıl ve yıpranmış durumda bulunan mevcut yapıya dair yapısal kullanımlar yenilenmiş, bakımsız su ve bitki öğeleri kaldırılarak, kent donatıları ile desteklenen oturma platformları ve yeni yeşil alan düzenlemeleri yapılmıştır. 

Forbes Sevgi Yolu'nun başında ve sonunda yer alan alanların oturma birimleri, gölgelikler, su ve peyzaj öğeleri, heykeller ve kamusal servis birimleri (wifi noktası, otomatik tuvalet) ile meydan olarak kurgulanarak sokağın giriş noktalarındaki görünürlüğün ve çekimin artırılması hedeflenmiştir. Proje alanının tümünde yer alan çöp kutuları ve aydınlatma elemanları yenilenmiş, çöp konteynerlerinin yer alacağı noktalarda düzenlemeler yapılmıştır. Alanın tamamındaki zemin kaplama malzemeleri, yağmur suyu toplama kanalları ve yeşil alanlar yenilenmiştir. 

Güvenli ve sağlıklı araç erişiminin sağlanması amacıyla, servis için ayrılan yol genişlikleri yapısal elemanlarla tariflenmiş, proje alanının başında ve sonunda kontrollü araç trafiğinin sağlanması amacıyla alınan UKOME kararları doğrultusunda Akıllı Trafik Sistemi uygulanmasına karar verilmiştir. Forbes Sevgi Yolu ve Menderes Caddesi arasında yer alan taksi durağı, mevcut kullanım özellikleri gözetilerek, Belediyemiz tarafından standart olarak kullanılan taksi durağı ile değiştirilmiştir.

Yapılacak yenileme ve düzenleme çalışmalarıyla mevcutta yoğun bir kullanıma sahip olan Forbes Sevgi Yolu'nun örnek gösterilecek, modern ve kentsel kullanım açısından yeni bir cazibe noktası haline getirilmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda, Forbes Sevgi Yolu boyunca yer alan bina cephelerinin estetik açıdan görünümlerinin düzenlenmesinin, yönetmeliğe aykırı reklam, ilan ve tanıtım unsurlarının kaldırılıp uygun hale getirilmesinin, işgaliye kullanımlarındaki çeşitlilik ve aykırılıkların giderilip belirlenecek standart ve kurallar çerçevesinde yeniden tariflenmesinin, konut ve işletme kullanıcılarının da katılımıyla Buca Belediyesi ile birlikte yürütülecek ortak çalışmalar çerçevesinde hayata geçirilmesi planlanmaktadır.