Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Jeotermal Enerji Sağlık Turizmine Destek Olacak

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

İzmir İl Özel İdaresi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50’şer payla kurduğu jeotermal enerji şirketi İzmir Jeotermal Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş, Seferihisar’daki jeotermal kuyularını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan 2007 yılında 49 yıllığına devralmıştı. Seferihisar'daki jeotermal sahaları1987 yılında bakanlık tarafından Özel İdare'ye devredilmiş ve 20 Mart 2007 tarihinde imzalanan yeni protokolle bölgenin 2037 yılına kadar işletme hakkı elde edilmişti.
 
Seferihisar Jeotermal Sahası’nda yeni kuyuların açılmasının ardından Seferihisar, Bademler, Gümüldür, Ürkmez ve Doğanbey bölgelerindeki turizm, otelcilik ve seracılık faaliyetlerine de büyük katkılar sağlaması için çalışmalar sürdürülüyor.  Bölgede halen faal olan 3 adet jeotermal kuyusunun sıcaklıkları 147 ºC - 153 ºC ve 118 ºC olarak belirlendi. İzmir Jeotermal A.Ş., bölgedeki Cumalı ve Tuzla kaynaklarından yıllık 10 milyon kW/h elektrik enerjisi üretilebilmesi için elektrik santrali kurulabilen özel sektör yatırımcısı ile 2016 yılında bir sözleşme de imzaladı.
 
İzmir Jeotermal A.Ş aracılığıyla Doğanbey’de 42 dönüm arazi satın alarak Seferihisar, Gümüldür, Özdere ve Ürkmez hattındaki otellerin turizm sezonunu uzatacak bir kür merkezinin de kurulması planlanıyor.
 İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2017  yılı başlarında Çeşme’deki termal turizm kapasitesini artırmak ve kentin sağlık turizmi hedeflerine katkı koymak amacıyla, İZENERJİ A.Ş. şirketi aracılığıyla, kısa adı TETUSA olan Çeşme Termal Kür Merkezi’ne 12 milyon TL bedelle yüzde 40 ortak oldu. 
 
Çeşme’ye termal turizm tesisi kazandırmak için 2005 yılında, aralarında Çeşme ve Alaçatı belediyeleri ile Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın da bulunduğu 60 ortakla kurulan Çeşme Termal Kür Merkezi (TETUSA), Termal Turizm Tesisi projesi için 35 yıllığına kiraladığı arazide 40 milyon dolarlık aqua park, estetik cerrahi, tedavi, kür merkezi, yüzme havuzu, yaşlı bakım evi, otel ve kapsamlı spor alanlarının yer aldığı “mega termal tesis” yatırımı yapmayı hedefliyor.