Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

İzmir'de Süt Devrimi

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 İzmir'de Süt Devrimi fotoğrafı 0
 İzmir'de Süt Devrimi fotoğrafı 1
 İzmir'de Süt Devrimi fotoğrafı 2
 İzmir'de Süt Devrimi fotoğrafı 3
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2012 yılında başlattığı “Süt Kuzusu Projesi” 7.yılında.

İlk yıl 1 milyon 142 bin litre süt ile başlayan dağıtımlar 2018 yılı sonunda  65 milyon litreye ulaştı.

Süt Kuzusu uygulamasıyla 1-5 yaş grubunda çocuklar ayda bir 8 litre süt alıyor.
Sütler 62 ekiple 373 mahallede kapı kapı dolaşılarak 135 bin çocuğa dağıtılıyor. Süt Kuzusu, 2018 yılı sonunda kentimizde yaşayan 10 bin göçmen çocuğa da  ulaşmaya başladı.
Projenin kapsamının büyümesi ile birlikte 10 ekip önümüzdeki günlerde Torbalı, Menderes, Urla, Seferihisar, Kemalpaşa, Menemen, Foça ve Aliağa ilçelerinin 96 merkez mahallesinde 20 bin çocuğa daha süt dağıtacak. Böylelikle Süt Kuzusu Projesi’nden yararlanan çocuk sayısı 155 bine çıkmış olacak.

2007 yılından bu yana Tire Süt Kooperatifi’nden alım yaparak hem üreticiyi koruyan hem de çocuklara sağlıklı süt içiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Okul Sütü projesi ile 2008–2012 yılları arasında, 250 okuldaki 220 bin çocuğa düzenli olarak süt dağıttı. Bu projenin daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanması üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kez çalışmalarını 1-5 yaş grubu çocuklar için “Süt Kuzusu” adı altında sürdürmeye başladı.Yerel yönetim tarafından desteklenen Tireli süt üreticileri de, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO tarafından “Dünyanın en iyi kırsal kalkınma modeli ödülü”ne layık görüldü. 

Sağlıklı Süt İçin Depolama ve Nakliye Desteği
İzmir, çiğ sütün "en sağlıklı koşullarda korunup taşındığı kent" ünvanını kooperatiflere 31 adet soğutma ve nakil tankı dağıtarak "soğuk zincir" oluşturmasıyla elde etti. 
Aliağa, Bayındır, Bergama, Foça, Kiraz ve Ödemiş ilçelerinde faaliyet gösteren tarımsal kalkınma kooperatiflerine tanklar  3-5-6 ve 8 bin litre kapasitelerinde tank desteği verildi.