Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

10° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

İzmir'de Süt Devrimi

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 İzmir'de Süt Devrimi fotoğrafı 0
 İzmir'de Süt Devrimi fotoğrafı 1
 İzmir'de Süt Devrimi fotoğrafı 2
 İzmir'de Süt Devrimi fotoğrafı 3
 İzmir'de Süt Devrimi fotoğrafı 4
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2012 yılında başlattığı “Süt Kuzusu Projesi” 8.yılında.

İlk yıl 1 milyon 142 bin litre ile başlayan süt dağıtımları, 2020 yılı ortalarında 83 milyon 275 bin litreye ulaştı.

Süt Kuzusu uygulamasıyla 1-5 yaş grubundaki 155 bin çocuk ayda bir 8 litre süt alıyor. 
Ücretsiz sütler, kentimizde yaşayan mülteci çocuklara da ulaşıyor.

Üretici kooperatiflerinden satın alınan sütler 74 ekiple 475 mahallede kapı kapı dolaşılarak evlere dağıtılıyor. Dağıtım 11 ilçenin yanı sıra Menemen, Aliağa, Foça, Kemalpaşa, Menderes, Torbalı, Urla, Seferihisar ilçelerinde devam ediyor.

Süt Kuzusu web sitesi www.sutkuzusu.com.tr 'de  başvuru ve teslim alınamayan sütlerle ilgili de bilgi içeriyor. 

2007 yılından bu yana Tire Süt Kooperatifi’nden alım yaparak hem üreticiyi koruyan hem de çocuklara sağlıklı süt içiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Okul Sütü projesi ile 2008–2012 yılları arasında, 250 okuldaki 220 bin çocuğa düzenli olarak süt dağıttı. Bu projenin daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanması üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kez çalışmalarını 1-5 yaş grubu çocuklar için “Süt Kuzusu” adı altında sürdürmeye başladı.Yerel yönetim tarafından desteklenen Tireli süt üreticileri de, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO tarafından “Dünyanın en iyi kırsal kalkınma modeli ödülü”ne layık görüldü. 

Sağlıklı Süt İçin Depolama ve Nakliye Desteği
İzmir, çiğ sütün "en sağlıklı koşullarda korunup taşındığı kent" ünvanını kooperatiflere 31 adet soğutma ve nakil tankı dağıtarak "soğuk zincir" oluşturmasıyla elde etti. 
Aliağa, Bayındır, Bergama, Foça, Kiraz ve Ödemiş ilçelerinde faaliyet gösteren tarımsal kalkınma kooperatiflerine tanklar  3-5-6 ve 8 bin litre kapasitelerinde tank desteği verildi.