Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

10° ÇOK BULUTLU

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

İzmir Tasarım Başkenti Yarışmasına Aday Oldu

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 İzmir Tasarım Başkenti Yarışmasına Aday Oldu fotoğrafı 0
 İzmir Tasarım Başkenti Yarışmasına Aday Oldu fotoğrafı 1
İzmir’i bir tasarım kentine dönüştürmek hedefiyle yola çıkan Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılında “Dünya Tasarım Başkenti” adaylığı için başvuruda bulundu.

İzmir’de tasarım alanında farklı kişi ve kurumların sürece katkısını sağlamak amacıyla toplantılar yapan İzmir’in yerel yönetimi, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) İzmir Şubesi ile ortak çalışmalar gerçekleştirerek bir kitapçık halinde hazırlanan “Dünya Tasarım Başkenti” için Esenlik ve refah için tasarım” temalı başvuru dosyasını, merkezi Kanada’da bulunan Dünya Tasarım Örgütü’ne (WDO)  ulaştırdı.

İzmir’in Dünya Tasarım Başkenti olması halinde, kentte bir yıl boyunca tasarımın öne çıktığı etkinlikler yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tasarım odaklı yatırımları bir yandan devam ederken, Dünya Tasarım Örgütü ile birlikte sokak festivalleri, dünya tasarım galası, dünya tasarım şehir politikaları konferansı, dünya tasarım haftası forumu ve dünya tasarım şehirleri toplantısı gibi uluslararası etkinlikler yapılacak.  

Dünya Tasarım Başkenti” unvanı 2008 yılında Torino (İtalya), 2010 yılında Seul (Güney Kore), 2012 yılında Helsinki (Finlandiya), 2014 yılında Cape Town (Güney Afrika), 2016 yılında Taipei (Tayvan), 2018 yılında da Mexico City’ye (Meksika) verildi. Türkiye’den İstanbul, 2014 ve 2018 yıllarında olmak üzere iki kez Dünya Tasarım Başkenti adayı olmuştu.

İzmir’de neler yapıldı?
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2009 yılında İzmirli ve İzmir’i seven sanatçı, akademisyen ve tasarımcıların katılımıyla Kültür Sanat Çalıştayı gerçekleştirildi. Bu çalıştayda İzmir’in bir tasarım kenti olması ve dünyadaki önemli tasarım bölgeleri arasına katılması gerektiği fikri ortaya çıktı. Halka daha rahat ve keyifle yaşanır bir kent yaratmak amacıyla tasarımın önemine inanan Büyükşehir Belediyesi, 2011 yılında Tasarım Çalıştayı düzenleyerek şehrin kıyıları ve terasları için de yeni bir vizyon geliştirdi. Bu doğrultuda Üçkuyular ile Bostanlı arasındaki kıyı şeridini yeniden düzenlendi.  2012 yılında tarih, ekoloji, tasarım ve kültür sanat alanlarında politika üretmek için katılımcı bir platformu bünyesinde barındıran Akdeniz Akademisi kuruldu. Agora-Kadifekale-Kemeraltı aksında tarihi miras korunurken, alandaki ekonomik ve sosyal yaşamı canlandırmak amacıyla “İzmir Tarih Projesi” başlatıldı. Türkiye’nin en büyük ve en modern fuar merkezi, Fuar İzmir kuruldu. Mimarisi ve teknik donanımı ile Avrupa'daki sayılı örnekler arasında yer alacak yeni opera binası için ihaleye çıkıldı. Geçtiğimiz yıl “İyi Tasarım İzmir/Good Design İzmir” etkinliği düzenlenerek, üniversite öğrencilerinin hazırladığı birbirinden güzel tasarım projeleri İzmirlilerle buluştu.