Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

30° HAFİF SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

İzmir Körfezi Rehabilitasyon Projesi Sürüyor

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 İzmir Körfezi Rehabilitasyon Projesi Sürüyor fotoğrafı 0
 İzmir Körfezi Rehabilitasyon Projesi Sürüyor fotoğrafı 1

İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi çalışmaları, İzmir Körfezi'nin ekolojik ve ekonomik değerini arttırmak, bütünleşik bir planlama ve yönetim sürecini olanaklı kılmak üzere İdaremiz ve TCDD Genel Müdürlüğü ile 08.08.2011 yılında imzalanan bir protokol ile yürütülmüş, yüklenici tarafından hazırlanan ÇED Raporu 15.04.2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü'ne sunulmuş ve gerekli izin ve onayların tamamlanmasıyla 21.09.2016 tarihinde “ÇED Olumlu Kararı” alınmıştır.

İdaremiz Körfez Projesi  ÇED olumlu kararının alınmasının  ardından 2017 yılında sirkülasyon kanalının taranması, taranan malzemenin geri kazanım alanına aktarılması, 2 adet doğal yaşam adasının yapımı ve tarama malzemesinin doğal yaşam adalarına aktarımı ile ilgili projelerin hazırlanması işi ile ilgili teknik ve idari şartnameleri hazırlamış,  Aralık 2017 sonu itibarıyla ihale süreci başlatılmıştır. 27 Şubat  2017 tarihinde ihale gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca  doğal yaşam adalarının yapımı için imar planı hazırlanmasına esas 1/5000 ve 1/1000 ölçekli jeolojik etüd çalışması ile batimetri ölçüm çalışmaları tamamlanarak Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı (SHODB) onayı alınmıştır.

TCDD tarafından Güney aksı boyunca açılacak navigasyon kanalı ile Körfez’e temiz su girişi sağlanırken, Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuzey aksında oluşturulacak sirkülasyon kanalı da, bu bölgedeki akıntı hızını artıracak. Su kalitesi ve biyolojik çeşitlilik iyileştirilecek. İzmir Limanı’nın kapasitesi artacak, yeni nesil gemilere hizmet vermeye başlayarak ana liman olma statüsüne kavuşacak. Bölge ve ülke ekonomisi kazanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürüteceği dünyanın en büyük ekolojik geri dönüşüm projesi tamamlandığında Körfez,  80 yıl öncesine dönecek. En önemlisi, bu proje ile “yüzülebilir Körfez” hedefine ulaşılırken, İzmir’in Akdeniz’deki rolü de güçlenecek.