Erişilebilirlik Butonu
Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

18° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

İzmir Hafif Raylı Sistemi 6. Aşama Karabağlar-Gaziemir Hattı Uygulamaya Esas Kesin Proje Danışmanlık Hizmet Alım İşi

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

15.06.2022 tarihinde sözleşmesi imzalanmış, 20.06.2022 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlanmıştır. İşin süresi süresi 10 ay olup, sözleşme tutarı: 28.037.550,00 TL ‘dir. 
Yüklenici : Su-Yapı Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş. 
Raylı sistem yatırımlarında liderliğini sürdüren İzmir'e yeni bir metro hattı daha geliyor. Kentte nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu Karabağlar ilçesinin Eskiizmir ve Bozyaka semtleri ile Gaziemir'de yaşayanlar bir ucu Halkapınar'a diğer ucu Adnan Menderes Havalimanı'na ve Menderes İlçesine uzanan metro hattıyla rahat bir nefes alacak.
 
Karabağlar-Gaziemir Metro Hattı; Menderes ilçe merkezinden başlayarak, Görece, Sanayi, Adnan Menderes Havalimanında İZBAN hattına entegre olacak şekilde devam edip, Gaziemir ilçesi merkezinden, Ege Serbest Bölgede (ESBAŞ) İZBAN ile entegre olarak, Fuar İZMİR’den devam ederek Karabağlar İlçesinde yer alan Eski İzmir Caddesi boyunca Dostluk Bulvarı üzerinden Seniha Mayda Meydanı’na General Asım Gündüz’de yapımına başlanan Buca-Üçyol HRS Hattı ile entegre olacak şekilde ilerleyerek Gürçeşme Caddesi üzerinden Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesine, Gıda Çarşısından devam ederek toplu ulaşım araçlarını kesiştiği (M1 metro, tramvay, otobüs) Halkapınar İstasyonunda sonlanmaktadır. Ayrıca General Asım Gündüz istasyonundan kılçıkla Konak’ta bulunan mevcut M1 Metro hattına entegre olmaktadır. İş kapsamında 1 adet metro araçları için ESBAŞ İstasyonu yakınında araç depolama ve atölye tesisi yapılacaktır.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kent içi trafiği rahatlatmak için hazırladığı 2030 Ulaşım Ana Planı'nda "İzmir HRS 6. Aşama Eski İzmir Hattı" adıyla yer alan metro hattı mevcut hatlardan bağımsız olarak Havalimanı-Halkapınar metro hattı bölgedeki sosyal hayatın etkilenmemesi için yer altından günümüzün tünel teknolojileri(derin tünel) ile inşa edilecek. Hat toplam 32,5 km uzunluğunda, 24 adet istasyon ve 1 adet depolama tesisiyle planlandı.  İstasyon yapıları arazi durumuna göre aç-kapa veya tünel şeklinde geçmesi planlanmaktadır.
 
Proje kapsamında  güzergah projesi tamamlanış ve onay için Ulaşım Etüd ve Fizibilite raporları ile birlikte AYGM’ye (Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı) gönderilmiştir. Aynı zamanda istasyon avan mimari projeler tamamlanmış olup kesin proje çalışmalarına devam edilmektedir.

26.11.2021 tarihinde sözleşmesi imzalanan projenin süresi 2 yıl olup, sözleşme tutarı: 23.494.000,00 TL.’dir.
Yüklenici: TEKFEN MÜHENDİSLİK A. Ş.
İzmir Büyükşehir Belediyesi kent içindeki trafik sorununa çözüm getirmek, kent içi trafik yükünü azaltmak, hat ve yolcu sayısı giderek artan hafif raylı taşıma sistemini daha da geliştirebilmek için çalışmalar sürdürmektedir.
2030 İzmir Ulaşım Master Planında yer alan Otogar-Kemalpaşa HRS Hattı, (Otogar-Işıkkent-Ayakkabıcılar Sitesi-Pınarbaşı-Nazım Hikmet-Ambarlar-Ali Nail Erdem, Kemalpaşa OSB-Kemalpaşa Devlet Hastanesi-Kemalpaşa Merkez-Kemalpaşa Belediyesi, Ulucak) kentin bu kesiminde yer alan yoğun nüfusa hizmet vermek için tasarlanmıştır. Hat planlı ve yerleşik alanlar içerisinde projelendirilecektir. Yaklaşık 27,02 km olan bu hattın mevcut işletmedeki Şehirler Arası Otobüs Terminali ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca planlanan İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattı ve Otogar-Halkapınar HRS Hattına entegre olması planlanmaktadır. 


Proje güzergahı ve istasyonları aşağıda verilmiştir.Güzergah çalışmaları tamamlanan hatta sondaj çalışmaları devam etmektedir.

 
Otogar-Kemalpaşa HRS Hattının Uygulamaya Esas Kesin Projeleri Hazırlanmasına ait Danışmanlık Hizmet Alım İşi;
Örnekköy, Yeni Girne - Ana Hat Arası Tramvay Hattı Uygulamaya Esas Kesin Proje Danışmanlık Hizmet Alım İşi;
 
16.12.2021 tarihinde sözleşmesi imzalanan projenin süresi 1 yıl olup, sözleşme tutarı 4.250.000,00 TL.’dir.
Yüklenici: Yüksel Proje A.Ş.
Proje, Bostanlı İskele Tramvay Durağından başlayarak ve Girne Bulvarı’na kadar Karşıyaka ve Çiğli Tramvay hatları ile aynı güzergâhı kullanacaktır. Girne ve devamında Yeni Girne Caddesi üzerinden Örnekköy Kentsel Dönüşüm Bölgesine ulaşan hat 7532 ile 7632/2 sokak kesişiminde son bulacaktır.
Hat 5 km olup 9 adet durak olacaktır.
 
UİP 2030 Yılı Ulaşım Master Plana göre; 
64.127 Günlük yolcu sayısı
8.103 saatlik yolcu hedeflenmektedir.
Proje çalışmaları devam etmektedir.
Proje kapsamında  avan güzergah planı, fizibilite ve ulaşım etütleri, sondaj çalışmaları ve geoteknik rapor tamamlanmış, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü başvuru hazırlığına geçilmiştir. İzmir Banliyö Hattı Üzerinde 2 Adet İstasyon Yapım İşi ; 

Lale Mahallesi İstasyonu Yapım İşi; Yapım işi için 22.11.2021 tarihinde sözleşmesi imzalanmış ve 26.11.2021 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlanmıştır fakat 13.05.2022 tarihinde yayınlanan 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununun Geçici 6. Maddesinin Uygulanmasına İlişkin Esaslar Uyarınca fesih edilmiştir. “İzmir Banliyö Sistemi Geliştirilmesi Projesi İZBAN Hattı Üzerinde 2 Adet İstasyon Yapım İşi” kapsamında 2 kez ihaleye çıkıldı teklif veren istekli çıkmaması nedeniyle ihaleler iptal edildi. Yaklaşık maliyet güncelleniyor, tekrar ihale edilecek.
Katip Çelebi İstasyonu Yapım İşi; Vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine Çiğli Katip Çelebi Üniversitesinin olduğu bölgeye istasyon yapılması için TCDD tarafından proje hazırlanmıştır. 
2 istasyonun yapım ihalesi için 2 kez ihaleye çıkıldı teklif veren istekli çıkmaması nedeniyle ihaleler iptal edildi. Yaklaşık maliyet güncelleniyor, tekrar ihale edilecek.