Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

30° HAFİF SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

İzmir çağdaş bir sanat mekanına kavuştu

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 İzmir çağdaş bir sanat mekanına kavuştu fotoğrafı 0
 İzmir çağdaş bir sanat mekanına kavuştu fotoğrafı 1
 İzmir çağdaş bir sanat mekanına kavuştu fotoğrafı 2
 İzmir çağdaş bir sanat mekanına kavuştu fotoğrafı 3
 İzmir çağdaş bir sanat mekanına kavuştu fotoğrafı 4
 İzmir çağdaş bir sanat mekanına kavuştu fotoğrafı 5
Yıllardır adına yakışır bir sanat merkezine sahip olamayan İzmir hayaline,  Büyükşehir Belediyesi’nin kentimizi kültür ve sanat alanında geleceğe taşıyacak Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi Projesi’ni  2008 yılı Aralık ayı sonunda tamamlamasıyla kavuştu. Merkez, mimarisi, akustiği ve konforuyla ülkenin en önemli sanat merkezi oldu.

Güzelyalı’da eski troleybüs atölyesi arazisinde yapılan Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi  Kent Meydanı, Kültür Platformu ve Sanat Merkezi ile üç ana bölümden oluşuyor.

Ünlü bestecimiz Ahmed Adnan Saygun'un 100.doğum yıldönümünde doğduğu kentte, adına yakışır bir kültür sanat merkezini açıldı.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi üç alandan oluşuyor;

Mithatpaşa Caddesi’nden geniş bir geçit mekanı ile alana giriliyor.  Bu bölümde bulunan 19. Yüzyıl’dan kalma tescilli yapılar ile tarihi duvarlar; İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayladığı şekilde  restore edildi.

Çeşitli konser ve konferanslara ev sahipliği yapan  büyük salon 1220  kişilik izleyici kapasitesine sahip.
Asansörlü orkestra çukuru, tam donanımlı sahne ışıklandırma ve seslendirme düzenekleri, uluslararası standartlara göre tasarlanmış akustik sistem, 8 adet simultane çeviri odası, canlı yayın için gerekli altyapı ve teknik donanım, akustik kriterlerle tasarlanan havalandırma ve tesisat düzenlemeleri, geniş fuaye, idari bölümler ve sanatçıların kullanacağı alanlar, yapının özellikleri arasında yer alıyor.

Binada ayrıca, 250  kişilik resital ve oda müziği konserlerine uygun küçük salon, iki kata yayılan geniş sergi alanları, gerekirse  birleşerek iki adet 100’er kişilik salona dönüştürülebilen  50’şer kişilik 4 adet  toplantı salonu bulunuyor.

Engellilerin gerek sanatçı, gerek seyirci, gerekse de personel  olarak bütün imkanlara ulaşabileceği şekilde düzenlenen yapılanma, 6 adet (engelli kullanımına da uygun) yangın merdiveni ve büyük bir sığınağı bulunuyor.