Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

30° HAFİF SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

İzmir’e Hijyenik ve Kaliteli Öğünler

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 İzmir’e Hijyenik ve Kaliteli Öğünler fotoğrafı 0
 İzmir’e Hijyenik ve Kaliteli Öğünler fotoğrafı 1
 İzmir’e Hijyenik ve Kaliteli Öğünler fotoğrafı 2
 İzmir’e Hijyenik ve Kaliteli Öğünler fotoğrafı 3

İzmir metropolündeki desteğe ihtiyacı olan kesimlere, yaşlı ve hastalara, engelli vatandaşlara, özel eğitim ve uygulama okullarının ilköğretim seviyesindeki öğrencilerine, halk eğitim ve Eçev Eğitim merkezlerine, kadın sığınma evlerine, spor kulüpleri ve derneklere, özel hazırlanan diyet menüleri ile ramazan aylarında iftar sofralarıyla öğle yemeği gerektiğinde akşam yemekleri için yılda ortalama 1.4 milyon kişilik yemek üretimi gerçekleştirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Aşevleri Şube Müdürlüğü, 2011 yılında yürürlüğe giren Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmeliği gereği, 2014 yılında bir gıda işletmesinin en önemli belgesi Gıda İşletme Kayıt Belgesi'ne sahip olarak hijyen ve kalite özeniyle mutfağından  ihtiyaç sahibi kentlilerin sofralara 365 gün yemek koymayı kesintisiz sürdürüyor.
 
Taziyeye Destek
İzmir il sınırı içinde yakınları vefat eden ailelerin yanlarında yer alabilmek ve acılarını az da olsa hafifletebilmek amacıyla  40 kişilik pide ve ayran desteği sürüyor. Aşevimizin bünyesindeki fırınlarda pide ustalarınca hijyenik ortamda hazırlanan pideler, yılda 800 binden fazla kişiye ulaşıyor.
               
Sabahları Kampuste Çorba Desteği
Çorba Durağı ile; Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuzçeşmeler ve Tınaztepe kampusleri ile Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenci Yurdu önünde özel olarak dizayn edilmiş araçlarla sabah saatlerinde öğrencilere çorba ikram ediliyor.   Aşevleri Şube Müdürlüğü mutfağında "anne çorbası" lezzetinde hazırlanan çorbalar, yanında özel olarak ürettirilen, ambalajlı minik ekmeklerle birlikte ailelerinden uzakta yaşayan öğrencilere dağıtılıyor. 
 
Seçme Hazırlama, Pişirme ve Dağıtımda Özen
Yemek üretiminde kullanılan malzemelerin tümü veteriner hekim, gıda mühendisleri ve gıda teknikerlerinin muayene ve kabulünün ardından, yemekler yine bu kişilerin gözetimi altında pişiriliyor.  Hizmet bölümlerine göre tasarlanmış, sıcak servise uygun ve sürekli dezenfeksiyonu yapılan araçlar, özenle üretilen yemekleri hijyenik koşullarda yerine ulaştırılıyor. 
                                      

Gezici mutfak hizmeti
İzmir Büyükşehir Belediyesi, olası bir afet durumunda vatandaşların yiyecek ihtiyacını karşılamak üzere  “Gezici Mutfak” aracını 2011 yılı içinde hizmete aldı. 5 bin kişiye sıcak yemek dağıtma kapasitesine sahip gezici mutfakta ayrıca 2 bin kişilik yemek pişirme olanağı var. Yangın, deprem ve sel gibi afetlerde hizmet verecek olan araçta yemek pişirmek ve sıcak tutmak için her türlü ekipmanın yanı sıra soğutucu, lavabo, temiz su ve atık su deposu da bulunuyor.