Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

İlçelerin Mezbahaları Yenilendi Yeni Mezbahalar Yolda...

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 İlçelerin Mezbahaları Yenilendi Yeni Mezbahalar Yolda... fotoğrafı 0
 İlçelerin Mezbahaları Yenilendi Yeni Mezbahalar Yolda... fotoğrafı 1
 İlçelerin Mezbahaları Yenilendi Yeni Mezbahalar Yolda... fotoğrafı 2
 İlçelerin Mezbahaları Yenilendi Yeni Mezbahalar Yolda... fotoğrafı 3
Bergama’nın yeni mezbahası 2018 Mart ayında hizmete alındı…
Bergama mezbahası, otomatik hat ile günde 150 büyükbaş ve 250 küçükbaş hayvan kesim kapasiteli,  52 ton karkas soğutmalı. Kesimden karkasın tartı süreçleri de kamera kontrollü… 

Ödemiş’e Modern Entegre Et Tesisi
Ödemiş’te 1950 yılından kalma mezbaha kapatıldı; 2016 yılı Mart ayında 6360 sayılı kanun kapsamında Ödemiş Belediyesi'nden  İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Yapımı tamamlanmamış Ödemiş Et Entegre Tesisi Belediyemizce tamamlanarak Avrupa Birliği standartlarında et entegre tesisine dönüştürüldü. 

Saatte 30 büyükbaş ve 50 küçükbaş hayvan kesim kapasitesine sahip mezbaha, 2300 metreküp hacimlik  11 adet soğuk hava odası ile 180 ton hayvan karkası soğutulup depolanabiliyor. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden günlük 300 büyükbaş ve 700 küçükbaş kesimi için onay belgesi alınan mezbahada, kesim ve tartı  süreçleri kamera ile izlenebiliyor. İnsan tüketimine uygun olmayan hayvanlara ait et ve sakatatlar, hastalığın bulaşma riskine ortadan kaldırmak,  toprağa da geçmesini önlemek amacıyla çevre hassasiyetine uygun bir şekilde aynı tesis içindeki atık yakma fırınında imha ediliyor. İmha fırınından çıkan emisyon gazının standartları sağlaması amacıyla CE standartlarında imha fırını kullanılıyor. 

Tesis Ödemiş’in yanı sıra Tire, Kiraz, Bayındır ve Beydağ gibi çevre ilçelerden getirilerek kesilen hayvanlara ait karkaslar buradan ilçe ve il dışına nakledilebiliyor. 
Tesis,  2017 Ekim başında devreye alındı ve yaklaşık 9 milyon liraya mal oldu.

Kiraz’ın da mezbahası yepyeni oldu…  
Çevre ilçelerin yenilenmeye ihtiyaç duyulan mezbahaları modern modüler sistem mezbahalarla hem yenilenmiş hem de hızlı servis ve hijyenik hizmet ortama sahip oldu. Mezbaha 2017 yılı Ağustos ayı sonunda hizmete alındı. 

Modern Mezbahaların İlk Kurulumu Urla’da Başladı.
Yarımada bölgesindeki Urla, Seferihisar, Çeşme ve Karaburun ilçelerinin ihtiyacı, kurulumu 2016 yılı Haziran ayı sonunda tamamlanan Türkiye'nin ilk "modüler sitem" mezbahası ile karşılanmaya başlandı. Mezbahada günde 30 büyükbaş, 80 küçükbaş hayvan kesilebiliyor. 

Kesimin ardından et ve sakatatların firma ve vatandaşlara ulaştırılmasını sağlayacak 24 saat soğutulucu kamyonlara sahip tesisler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Küçük Kapasiteli Kesimhanelerin Genel ve Özel Hijyen Kurallarına Dair” yönetmeliği çerçevesinde tasarlanmıştı.  

Menemen Türkelli Et Entegre Tesisi 
Tesisin yapımı için ihaleye çıkılıyor...

Geçtiğimiz yıl sonunda hizmeti sonlandırılan Tire Mezbahası et entegre tesisi olarak yeni adresinde önümüzdeki bir iki yıl içinde hizmete geçecek. Proje çalışmaları başladı.