Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

10° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Havyvancılık Desteklerimiz

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Havyvancılık Desteklerimiz fotoğrafı 0
 Havyvancılık Desteklerimiz fotoğrafı 1
 Havyvancılık Desteklerimiz fotoğrafı 2
 Havyvancılık Desteklerimiz fotoğrafı 3
Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini desteklemek ve teşvik etmek amacıyla yetiştiricilik eğitimleri düzenleyen Büyükşehir, Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Dikili, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire ve Urla ilçelerinde 2 bin 856 üreticiye toplam 11 bin 122 damızlık koyun/koç ve keçi/teke hibe etmiştir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin geliştirdiği proje, kırsalda yaşayan ancak yeterli imkânlara sahip olmadığı için birkaç dönüm arazisinde tarım yapıp çocuklarına ise başka sektörlerde istihdam olanağı arayan ailelere umut ışığı olmuş, özellikle de küçükbaş hayvan varlığının zayıf olduğu bölgelerdeki dar gelirli ailelere dağıtılan koyun ve keçiler hızla çoğalmaya başlamıştır.

Hızla gelişen süt üretim kapasitesiyle sadece bölgemizin değil ülkemizin de en önemli tarımsal üretim havzalarından biri olan İzmir’de manda yetiştiriciliğini yeniden canlandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, katma değeri oldukça yüksek manda sütünden bir İzmir mozerallası yaratarak üreticisini tüm dünyayla buluşturmayı hedeflemektedir.

Proje kapsamında, Selçuk, Bergama, Kınık ve Tire ilçelerinde manda yetiştiriciliği eğitimleri düzenlenmiş, 41 üreticiye 134 Anadolu mandası hibe edilmiştir. Büyükşehir, 2021 yılında 300 yetişkin manda daha dağıtmayı planlamaktadır.

Süt ve hayvancılık faaliyetlerine destek olmak amacıyla Aliağa, Buca, Kınık ve Kiraz'da 365 üreticiye yaklaşık yaklaşık 250 ton kuzu büyütme ve süt yemi desteği sağlandı, projenin 19 ilçede yaygınlaştırılmasına ilişkin tasarı Büyükşehir Meclisinde onaylanarak kabul edildi. 75 milyon liralık kaynak ayrılan dev projeden sosyal güvencesi olmayan küçük ölçekli küçükbaş hayvan üreticileri faydalanacak, köylü ve çiftçiye üç yıl içerisinde toplam 500 bin çuval kuzu büyütme yemi dağıtılacak.