Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Doğal Yaşam Köyü

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Doğal Yaşam Köyü fotoğrafı 0
 Doğal Yaşam Köyü fotoğrafı 1
 Doğal Yaşam Köyü fotoğrafı 2
Ekolojik kalkınmanın öne çıkarıldığı Yarımada bölgesindeki Urla-Bademler’de bir “Doğal Yaşam Köyü” kuruluyor.
 
İzmir  Büyükşehir Belediyesi ve Bademler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliğiyle Doğal Yaşam Köyü Urla Bademler'de 315 dekar alan üzerine kuruluyor.

Doğayla, tarımla ve köy yaşamıyla buluşarak üretimi ve köyün geleneksel kültürünü deneyimleme olanağının sunulacağı, tarhana yapımından taş kırım zeytinyağı fabrikasında zeytin sıkımına kadar pek çok tarımsal üretim deneyimlenebilecek. 
 
 Doğal Yaşam Köyü’nde  çiçek üretim seraları, soğukhava deposu, fide dikim bölümü ve idari binalar yer alıyor. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi sahasında yer alan köyde, mevcut yapılardan ayrı bölgede yaşam alanı, üretim alanı ve meydanlar oluşturuluyor. Konaklamalı veya günübirlik ziyaretçiler için ayrıca üretim parselleri arasındaki yollar yürüyüş ve bisiklet kullanımı için hazırlanıyor.
 
Bademler köyünün deneyimli üreticilerinden salça, tarhana, reçel, turşu, köy ekmeği gibi ürünlerin yapımını öğrenecek; kerpiç atölyesinde köy fırını ve hayvan barınakları için kerpiç dökecek. Köyün konukları, kooperatifin çiçek seralarındaki üretimi deneyimleyebilecekleri gibi, zeytin toplayıp kooperatifin taş kırım zeytinyağı fabrikasında zeytin sıkımı da yapabilecek. 
 
Doğal Yaşam Köyü’ne kurulacak meydanda, kooperatifin ürünleri ile birlikte konaklamalı ziyaretçilerin işleme atölyelerinde ürettikleri ürünlerin ve çevredeki diğer kooperatiflerin ürünleri de satışa çıkarılacak. Alanda günübirlik ziyaretçiler için kafe ile bilgilendirme ve eğitim grupları için toplantı salonu yer alacak. Çocuklar için oyun alanı ve örnek üretim serası kurulacak.
 
4 milyon liralık yatırımla kurulmaya başlanan Doğal Yaşam Köyü modelinin kırsal turizmde önemli bir adım olması hedefleniyor.