Erişilebilirlik Butonu
Kapat
TSE
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

10° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Çocuk Belediyesi ile Yerel Yönetime Katılıyoruz

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Çocuk Belediyesi ile Yerel Yönetime Katılıyoruz fotoğrafı 0
 Çocuk Belediyesi ile Yerel Yönetime Katılıyoruz fotoğrafı 1
 Çocuk Belediyesi ile Yerel Yönetime Katılıyoruz fotoğrafı 2
Çocuk Dostu Kent için Çocuk Belediyesi

Çocuk Belediyesi; katılımcı demokrasiyi geliştirmek çocukların düşüncelerini açıkça söyleyebilmeleri, çözüm üretebilmelerini, karar alma mekanizmalarına aktif katılımlarını destekleyen, çocuk haklarını gözeten ve çocukların yönetime doğrudan katıldığı, çocuk odaklı bir sistemi amaçlıyor. 
 
Çocuklar Yerel Yönetime Katılıyor
Çocuklar sosyal aktörler olarak kendilerini anlamaları, sorumluluklarının farkında olmaları ve bu sorumlulukları yerine getirebilmelerinde yerel yönetimlere katılımları ön plana çıkıyor.
 
Çocuk Dostu Kentte çocuk dostu faaliyetlerin artmasıyla çocuğun; katılımı, gelişimi, korunmasına katkı sağlanması çocuğun kendini ifade edebileceği katılımcı bir ortam sağlayarak  temiz toplum ve temiz bir gelecek hedefleniyor.
 
Türkiye’de Çocuk Belediyesi Kavramı Seferihisar’da Hayata Geçirildi
Seferihisar Çocuk Belediyesi, 10 yıl önce, Seferihisar ilçesinde, Tunç Soyer’in çocukların yerel yönetim süreçlerine katılımının desteklenmesi ve kenti ortak akıl ile yönetme vizyonu ile kuruldu.  İlçede yaşayan çocuklar her yıl sandık başına geçiyor ve aday olup seçilen çocuk ve yönetim kurulu üyeleri yıl boyunca ilçe belediyesi ile birlikte çalışmaktadır.
 
Çocuk belediyesinin çağrısıyla 10-14 yaş aralığındaki çocuklar en az 3 en fazla 15 kişiden oluşan bir yönetim kurulu oluşturarak adaylık başvurularını yapabiliyor.
 
Çocuk Belediye Başkanı olmak isteyen 7-15 yaş arası çocuklar adaylıklarını açıklamaktadır. Yetişkin gözetiminde çocuklar ile yapılan kapalı usul oylama ve açık usul sayım sonucunda en çok oyu alan Çocuk Belediye Başkanı olmakta ve yönetim kurulunu oluşturmaktadır.
 
Bu yönetim, görev süresi boyunca belediyenin alacağı tüm kararlarda söz sahibi olmaktadır. Ayrıca çocuklar haftada bir kez ilçe belediyeye gelerek mevkidaşlarıyla birlikte çalışmaktadır.
 
Belediye meclis gündemi çocuklarla paylaşmakta ve gündem hakkında görüş ve önerileri alınmaktadır. Ayrıca Belediyenin gerçekleştirmeyi planladığı projelerle ilgili bilgiler çocuklara verilmekte, çocuklar projeler konusunda fikir ve önerilerini sunmaktadır. Çocukların katkıları ile projeler son halini alarak uygulama aşamasına geçilmektedir. Çocukların kendilerine ait binada okul saatleri dışında toplantılar yapmakta ve eğitimler almaktadırlar. Çocuk Belediyesi, eğitimlerin çocukları kültür, sanat, doğa, edebiyat gibi birçok bireysel ve takım çalışması gerektiren branşta güçlendirmesini amaçlamaktadır.
 
Çocuk haklarının yaygınlaşması ve hakların kullanımında ve çocuklarla ilişkili tüm kurum ve yetişkinlerin çocuk hakları bakış açısına sahip olması için  “Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi” baz alınmış ve bu doğrultuda hazırlanan özgün çocuk hakları modülünün tüm ilçe belediye öğretmenleri ile paylaşılması, eğitmen ve veli eğitimi planlaması amaçlanmıştır.
 
Kent genelinde farkındalığı için çocuk hakları temalı sempozyum, çalıştay planlamaları yapılmaktadır. Ailelere ve eğitmenlerle ulaşacak çocuk hakları ile ilgili dijital platformda uzman videoları ve çalışmaları başlatılmıştır.

Seferihisar Çocuk Belediyesi bünyesinde 2022 yılı itibariyle 560 öğrenciden 350’si okul öncesi ve okul dönemi atölyelerine aktif olarak katılıyor.

Okul öncesi resim, oyuncak yapımı, oyunlarla müzik, sessiz şarkılar, hayal et tasarla ve satranç; okul dönemi ise işaret dili ile tanışıyoruz, resim, çocuk korosu, hızlı okuma, akıl ve zekâ oyunları, halk oyunları, kukla yapımı, piyano, çello, keman, heykel ve antropoloji atölyeleri başlıkları ile toplam 18 atölyeyi içeriyor.

Çocuğun ihmal ve istismardan korunması ile ilgili eşgüdümlü çalışmalar ile  2-4 yaş aralığında bulunan çocuk grupları için oyun grubu atölyeleri, hobi atölyeleri ve aile katılımlı atölyeler ise planlanıyor.
 
Çocuk Belediyesi Şube Müdürlüğü
Tunç Amca’ya Mektuplar Projesi ile  Pandemi döneminin başlangıç sürecinde sosyal ortamlarından ve uzak kalan çocuklara medya üzerinden taleplerine ilişkin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile iletişim olanağı sağlanmış ve projenin kapanış çalışması ‘Başkan Buluşması’ organizasyonu ile çocukları fuarda Belediye Başkanımızla biraraya getirmiş
Çocuk Hakları Etkinlikleri ile Çocuk Belediyesi stratejik plan çerçevesinde çocuk haklarını yaygınlaştırma ve farkındalık çalışması olarak 2021 yılı Kasım ayında sanat ve bilim atölyeleri, söyleşi, sergi ve konserler 1400 çocuğa ulaşmıştır.