Erişilebilirlik Butonu
Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

18° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Çiğli Tramvay Hattı Yapım İşi

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

Çiğli Tramvay Hattı Yapım İşi;
 İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımı çağdaş standartlara taşıma hedefi doğrultusunda raylı sistem yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. İzmir’de çevreci, ekonomik ve konforlu toplu ulaşımın önemli unsurlarından biri haline gelen tramvay hattı şimdi de Çiğli’ye uzanıyor. Hat, Karşıyaka Tramvayı’ nın devamı niteliğinde olacak.
 
Çiğli Tramvay Hattı Yapım İşi’nin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 20. maddesi uyarınca gerçekleşen ihalesinde değerlendirmeler sonrasında en uygun teklifi veren Nurol İnşaat A.Ş. ile 2020 yılı Aralık ayında 414 milyon 182 bin 814 TL bedel üzerinden sözleşme imzalandı. Yer tesliminin ardından yapım çalışmaları başlayan hattın iki yılda tamamlanması öngörülüyor.
 
 
Çiğli Tramvayı yaklaşık 11 km'lik çift hatlı ve 14 istasyondan oluşacak.  Güzergâh; mevcut Hat güzergahı mevcut Karşıyaka Çevreyolu İstasyonundan başlayarak bağlantı köprüsü ile geçilerek Ataşehir, Çiğli İzban Durağına ve Çiğli Bölge Eğitim Hastanesine, Ata Sanayi bölgesine, Katip Çelebi Üniversitesine ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne hizmet edecek şekilde planlanmıştır. 
Karşıyaka Tramvayı yapımı sırasında mülkiyet problemleri nedeniyle yapılamayan yaklaşık 1 km uzunluğundaki Ataşehir-Mavişehir İzban bağlantısı da gerçekleştirilecektir. 
Yaklaşık 500 m inşa edilen bağlantı köprüsü çevre yolunun üzerinden geçecek olup köprüde tramvay hattının yanı sıra yaya ve bisiklet yolları da bulunmaktadır.

Çiğli Tramvay Hattı Yapım işi çalışmaları kapsamında 2022 Aralık ayı itibariyle; bağlantı köprüsü imalatı tamamlanmış olup toplamda işin tamamlanma oranı  %86’ye ulaşmıştır. 
 
 
                                                                              Bağlantı Köprüsü
 
 
 
 
 
                                                                                         Hat İmalatları