Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

10° ÇOK BULUTLU

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Cicipark Düzenlendi sırada Şirinyer Var

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Cicipark Düzenlendi sırada Şirinyer Var fotoğrafı 0
 Cicipark Düzenlendi sırada Şirinyer Var fotoğrafı 1
 Cicipark Düzenlendi sırada Şirinyer Var fotoğrafı 2
 Cicipark Düzenlendi sırada Şirinyer Var fotoğrafı 3
 Cicipark Düzenlendi sırada Şirinyer Var fotoğrafı 4
İzmir'in tarihi mekanlarından Cicipark,  70 bin metrekarelik alanda yapılan  düzenleme çalışmasıyla yeniden hayat buldu.   Eşrefpaşa semtinin sembollerinden biri olan Cicipark ve tarihi İpekyolu'nu kapsayan bölge, yeniden düzenlenerek her yaş grubu için çekici hale getirildi.

Eğimli bir arazide bulunan düzenleme alanı, en üst kottan en alt kota doğru üst park, cadde, orta bölüm, İpek Yolu ve alt park olarak projelendirildi. Parktaki yeşil alanları genişletme çalışmaları kapsamında 28 bin adet yeni bitki dikti. Alandan çocukların ve ailelerin daha fazla yararlanabilmesi için üç ayrı oyun grubu, geceleri daha güvenli hale gelmesi için de aydınlatma sistemleri kuruldu. Alanda 1 halı saha, 1 meydan, 3 çim seyir terası oluşturuldu. Ayrıca mevcut yol kaplamaları da yenilendi.  


Şirinyer...
Buca'nın merkezinde bulunan Şirinyer Parkı'nı yakında yepyeni bir çehreye bürünecek. Hazırlanan projeye göre üzerindeki yoğun yapılaşmadan kurtarılacak 69 dönümlük park, çağdaş bir görünüm ve daha yeşil bir dokuyla buluşacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, üzerinde dağınık bir şekilde bulunan yapılar nedeniyle kaotik bir alan haline gelen Şirinyer Parkı'nı, hayata geçireceği yeni uygulamalarla çağdaş bir kent parkına dönüştürecek. Proje kapsamında park alanındaki dağınık ve yayılmacı bir şekilde konumlanan yapıların tümü kaldırılacak. Hayata geçirilecek kültür merkezi, sosyal merkez ve pazaryeri projeleri bölgeye daha nitelikli, çağdaş ve ekolojik yapılar kazandıracak.

Parkta; kara servi, demir ağacı, fıstık çamı ve palmiye ağırlıklı olan yeşil dokunun korunmasına, geliştirilmesine, sürdürülebilir olmasına yönelik tespit ve raporlama çalışmaları tamamlandı. Sert zeminler doğal zemin malzemeleriyle birlikte minimumda tutulacak.