Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

10° ÇOK BULUTLU

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Buca'da Neşet Ertaş, Bornova'ya Macera Parkı

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Buca'da Neşet Ertaş, Bornova'ya Macera Parkı  fotoğrafı 0
 Buca'da Neşet Ertaş, Bornova'ya Macera Parkı  fotoğrafı 1
 Buca'da Neşet Ertaş, Bornova'ya Macera Parkı  fotoğrafı 2
 Buca'da Neşet Ertaş, Bornova'ya Macera Parkı  fotoğrafı 3
 Buca'da Neşet Ertaş, Bornova'ya Macera Parkı  fotoğrafı 4
 Buca'da Neşet Ertaş, Bornova'ya Macera Parkı  fotoğrafı 5
 Buca'da Neşet Ertaş, Bornova'ya Macera Parkı  fotoğrafı 6
 Buca'da Neşet Ertaş, Bornova'ya Macera Parkı  fotoğrafı 7

Kente yeni cazibe merkezleri kazandırmak ve atıl durumdaki arazileri  kullanımına sunmak için hazırladığı yeni nesil park projeleri  Bornova'daki Macera Park ve  Buca'daki Adatepe Park ile başladı.

Macera Park İzmir
Açık hava sporlarının yapılabileceği mekanlar ile dağcılık, kaya tırmanışı ve zipline gibi aktiviteleri barındıran Macera Park İzmir'de,  engelli, yaşlı ve çocuklara yönelik düzenlemeler ile 4 bin m² piknik alanı, seyir terasları, seyir kulesi, gölet ve süs havuzları da bulunuyor.

Alanın topografik yapısının kayalık olması nedeniyle, parkta projelendirilen spor aktivitelerinin başında dağcılık sporu yer alıyor. Bu konsept dahilinde zipline (yüksek bir noktadan, alçak bir noktaya bağlanmış çelik halat üzerinde kayma aktivitesi), doğal kaya tırmanışına olanak sağlayan özel bir bölüm ve uluslararası standartlarda yapay bir tırmanma duvarı bulunuyor. Tırmanış üzerine lisanlı eğitimciler tarafından eğitimlerin de verileceği tesis, İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZULAŞ A.Ş tarafından işletilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, "Macera Park İzmir" projesini hazırlarken, her türlü ziyaretçi profilinin kullanımına açık olması ve kolay erişilebilirliğine özen gösterdi. Spor ve eğlencenin bir arada olabildiği aktivitelere odaklanan proje, doğal dokuya zarar verilmeden, aksine dokuyu güçlendirecek şekilde hazırlandı. Alanının eğimli yapısı yüzünden yok olmaya yüz tutmuş ya da yok olmuş bitki örtüsünün yeniden canlandırıldığı bir proje olmasına da ayrıca dikkat edildi. “Macera İzmir”de topografik yapıyla uyumlu 1 adet gölet ve 3 adet süs havuzu de yer aldı. Alanın 19 bin  m²’sine 360 ağaç, 21 bin çalı ve 20 bin yer örtücü, sarılıcı, soğanlı bitki dikimi yapıldı.
.

Anısı Buca Adatepe'deki Neşet Ertaş Parkı'nda Yaşacak...
Kaçak moloz dökümlerinin yapıldığı Buca Adatepe Mahallesi'ndeki 18 bin 250 metrekarelik alan cennet gibi bir parka dönüştü. İzmir'de yaşamını yitiren usta sanatçı Neşet ERTAŞ’ın adını alan park; yenilikçi, modern ve güçlü tasarımı ile öne çıktı, görünümü ve bitkisel dokusuyla nefes aldırdı.İçerisinde 665 metrekarede 2 çocuk oyun alanı, 89 metrekare 1 kondisyon alanı, 488 metrekare 1 yuvarlak, 1 taşmalı havuz bulunan parkın 12 bin 400 metrekarelik bitkisel alanına  532'si ağaç olmak üzere 26 bin 548 adet bitki dikimi yapıldı.

Neşet Ertaş kimdir?
Kırşehir'de 1938 yılında doğan Neşet Ertaş, ilk plak çalışmasını İstanbul 'a geldikten sonra 1957'de gerçekleştirdi ve tüm Anadolu'da dinlenen bir halk ozanı olarak geniş kitlelere ulaştı. Ertaş, kendisine teklif edilen devlet sanatçılığını, 'halkın sanatçısı' olmayı daha çok önemsediği için reddetti. UNESCO tarafından "Ulusal yaşayan insan hazinesi" olarak kabul edilen Neşet Ertaş, İzmir Karabağlar'ın Eski Çamlık mahallesinde 18 yılını geçirdi. Büyük usta, 2012 yılında yine İzmir'de, kanser tedavisi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.