Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Bostanlı Mavişehir Kıyı Düzenlemeleri

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Bostanlı Mavişehir Kıyı Düzenlemeleri fotoğrafı 0
 Bostanlı Mavişehir Kıyı Düzenlemeleri fotoğrafı 1
 Bostanlı Mavişehir Kıyı Düzenlemeleri fotoğrafı 2
 Bostanlı Mavişehir Kıyı Düzenlemeleri fotoğrafı 3
 Bostanlı Mavişehir Kıyı Düzenlemeleri fotoğrafı 4
 Bostanlı Mavişehir Kıyı Düzenlemeleri fotoğrafı 5
 Bostanlı Mavişehir Kıyı Düzenlemeleri fotoğrafı 6
 Bostanlı Mavişehir Kıyı Düzenlemeleri fotoğrafı 7
 Bostanlı Mavişehir Kıyı Düzenlemeleri fotoğrafı 8
 Bostanlı Mavişehir Kıyı Düzenlemeleri fotoğrafı 9
 Bostanlı Mavişehir Kıyı Düzenlemeleri fotoğrafı 10
 Bostanlı Mavişehir Kıyı Düzenlemeleri fotoğrafı 11
Bostanlı Sahili 1. Etap
İzmirdeniz projesinde 1. Bölge olarak anılan  Karşıyaka'da, mevcut kıyı kullanım kültürünü zenginleştirmek ve kamusal kullanımı artırmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında ilk uygulama alanı olan Bostanlı Yaya Köprüsü ve Bostanlı Günbatımı Terası  tamamlanarak kullanıma açıldı.

Ağaçlarla kaplı yapay bir tepe üzerinden başlayıp denize uzanan ahşap kaplı bir dizi seyir platformu ve bu platformun uzantısı niteliğinde karşı kıyıya bağlanan çelik yaya köprüsü ile insanların dinlenip buluştuğu, manzaranın keyfini çıkardığı  bir sosyal mekan yaratıldı.  Bostanlı Yaya Köprüsü ve Bostanlı Günbatımı Terası, uluslararası  mimarlık ve tasarım sitelerinde de yayınlandı ve gerek tasarım çevreleri, gerekse kullanıcılarından büyük ilgi gördü.

Köprünün bağlandığı kıyıda ise  bir oyun parkı, Bostanlı sahiline özel tasarlanmış kent donatılarının kullanıldığı piknik alanı ve etkinlik meydanı gibi rekreasyon alanlarının yanı sıra yürüyüş yolu, koşu parkuru, yeşil alanlar ve dere içinde yüzer bir platform ( ponton) kullanıma açıldı.

Bostanlı Sahili 2. Etap
Bostanlı 1. Etap Düzenleme çalışmalarının devamı niteliğinde olan Bostanlı Balıkçı Barınağı'na kadar uzanan 111970 m² 'lik düzenleme alanı ve 1395 m. sahil bandı uzunluğunu kapsayan 2. Etap çalışmalarına Aralık 2017 tarihinden itibaren başlandı. Proje kapsamında mevcut spor alanlarının yenilenmesi, yeni spor alanları (masa tenisi, plaj voleybolu, streetball, kano, vb) yapılması, servis birimleri,  kesintisiz bisiklet ve yaya yolları planlandı.  Dünya gündeminde yer alan yağmur suyunun toprağa geri kazandırılması, doğal drenaj sistemleri, yeşil otopark, ağaçlandırma (1000 adet yeni ağaç) gibi ekolojik yaklaşımlar içeren bir peyzaj tasarımı yapıldı.

Mevcut Bostanlı pazaryeri karşısında bulunan 20000 m² düzenleme alanına ve 315 m. sahil bandı uzunluğuna sahip Bostanlı Deniz ve Gösteri Meydanı, İzmirdeniz projesinin konseptine uygun olarak kullanıcılarının deniz ile daha doğrudan bir ilişki kurmaları hedeflenerek yeni bir odak alanı olarak planlandı. Büyük, doğal kayalar kullanılarak oluşturulacak tahkimat alanı ile kıyı promenadı arasında kalan sahil şeridi çeşitli büyüklükteki çakıl taşlarıyla kaplanarak kullanıcı için doğal bir sahil deneyimi kurgulandı. Yeniden yaratılan bu sahil odağı, plastik bir öğe olarak ele alınan yeşil bir tepe ile hem trafikten yalıtıldı, hem de doğal bir seyir amfisi olarak mevcut deneyimi 3. boyuta taşıdı. Bu alan aynı zamanda ahşap platformlar, deniz basamakları, kuru havuz, açık hava sinema gösterim alanı gibi rekreatif aktiviteler barındıracak.

2. Etap proje alanı içerisinde güncel yaklaşımlara ve uluslararası standartlara uygun olarak hazırlanmış, 4250 m² alana sahip, tekerlekli spor aletleri kullanıcılarının ( kaykay, BMX, scooter, paten, vs.) becerilerini geliştirebilecekleri, güvenle kullanabilecekleri kaykay parkı, çeşitli yaşlara uygun çocuk parkları, fitness alanları, gölge elemanları, çim amfi  ve seyir terası gibi yeni alanlar yer alacak.

Karşıyaka projesinde; halkın mevcut kullanımını zenginleştirmek, tüm kullanıcı gruplarının erişimini desteklemek ve yeni deneyimler sunarak denizle daha kaliteli bir etkileşime olanak sağlamak amaçlanmaktadır.