Erişilebilirlik Butonu
Kapat
TSE
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

10° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Banliyö Ulaşımı Gelişiyor

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Banliyö Ulaşımı Gelişiyor fotoğrafı 0
 Banliyö Ulaşımı Gelişiyor fotoğrafı 1
 Banliyö Ulaşımı Gelişiyor fotoğrafı 2
 Banliyö Ulaşımı Gelişiyor fotoğrafı 3
 Banliyö Ulaşımı Gelişiyor fotoğrafı 4
Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi’nde, Aliağa’dan Cumaovası’na kadar mevcut 80 km uzunluğundaki demiryolu alt yapısı geliştirilerek, standardı yükseltilmiş ve yüksek kapasiteli bir kent içi raylı sistemi kuruldu. Hat üzerinde mevcut olan istasyonlarda iyileştirmeler yapılarak sistemin daha iyi işletilebilmesi için yeni istasyonlar, imar plan kararları doğrultusunda karayolu alt ve üst geçitleri ile yaya geçitleri ve gerekli noktalarda aktarma merkezleri inşa edildi. Sağlık, Selçuk ve Belevi İstasyonlarının hizmete açılması ile hat uzunluğu 136 km’ye ulaşmış, 41 adet İZBAN İstasyonu hizmet vermeye devam etmektedir.  

Hemşehrilerimizden gelen istek üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi, Lale Mahallesi İZBAN İstasyonu yapımına başladı. 2021 yılı Kasım ayında 11.901.617,20 TL bedel üzerinden sözleşmesi imzalanan Lale Mahallesi İstasyonunun 1,5 yılda tamamlanması planlanıyor.

Bergama Hattı
İzmir Banliyö Sistemi ile entegre çalışan İZBAN hattı kuzeyde Aliağa’dan Bergama’ya kadar 52 km daha uzayacak ve 8 adet istasyon ile hizmet verecek.
Hattın Bergama’ya uzatılması ve işletmeye alınması ile banliyö sistemi güzergâh uzunluğu toplam 188 km. ye ulaşacak.