Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

12° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Ayavukla kilisesi Kent Yaşamına Katıldı

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Ayavukla kilisesi Kent Yaşamına Katıldı fotoğrafı 0
 Ayavukla kilisesi Kent Yaşamına Katıldı fotoğrafı 1
 Ayavukla kilisesi Kent Yaşamına Katıldı fotoğrafı 2
 Ayavukla kilisesi Kent Yaşamına Katıldı fotoğrafı 3
Agios Voukolos Kilisesi,  2003 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edildi. 2004-2007 yılları arasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Mimari Restorasyon Bölümü tarafından hazırlanan restorasyon projesi, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca gerçekleştirilmiş,  Aralık 2008'de yer tesliminin ardından restorasyon çalışmaları başlamıştır. Basmane - Ayavukla Kilisesi Restorasyon Projesi ve Uygulama Projesi İzmir 1 Numaralı Kültür ve Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi  tarafından gerçekleştirildi.

Kilise, Rum Ortodoks Ermeni Cemaati için 19. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış. Kilise işlevini 1922 yılına kadar sürdüren yapı, cemaatinin İzmir'den ayrılması üzerine yıllarca terk edilmiş bir durumda kalmış. 1924 yılının şubat ayında Atatürk'ün isteği üzerine Asar-ı Atika Müzesi'ne dönüştürülmüş. Müze işlevi ilerleyen zamanlarda değişmiş. Kültür Bakanlığı tarafından opera çalışma salonu olarak hizmet veren yapı, talihsiz bir yangın sonrasında da kullanılmamıştır.

Cumhuriyet'in ilanı ile müzecilik çalışmalarının önem kazanmasıyla birlikte, kimi kabartmalar, heykeller, frizler ve birçok tarihi eser kurtarılarak bahçesine konmuştur.1951 yılında müze buradan fuar alanına taşınmış. Mülkiyeti Maliye Hazinesi'ne ait olan yapı, 17 Ocak 1975 tarih ve 152 sayılı genelgeyle korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edildi.

Kilise ve dört adet müştemilat binasının restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları 2010 yılı sonunda tamamlanmıştır. Kilise, sosyal aktive merkezi ve çok amaçlı kültür salonu olarak restore edilmiş ve bahçenin batı kısmında yer alan müştemilat binası Basın Müzesi olarak kullanılyılmak üzere İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin kullanıma sunulmuştur.