Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Atık Pilleri Toplamaya Devam Ediyoruz

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Atık Pilleri Toplamaya Devam Ediyoruz fotoğrafı 0
 Atık Pilleri Toplamaya Devam Ediyoruz fotoğrafı 1
 Atık Pilleri Toplamaya Devam Ediyoruz fotoğrafı 2
 Atık Pilleri Toplamaya Devam Ediyoruz fotoğrafı 3
 Atık Pilleri Toplamaya Devam Ediyoruz fotoğrafı 4
Bediyemizce 1998 yılından bu yana her yıl Çevre Haftası boyunca Atık Pillerin Toplayalım Kampanyası düzenleniyor.
 
Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği'nin yayınlandığı 2004 yılından bu yana  Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ve ilçe belediyelerimiz ile işbirliği içinde o yıl 8,5 ton atık pille başlayan kampanyada; her yıl yeni bir rekor kırıldı. Çevre dostlarının büyük ilgi gösterdiği kampanyada 2015'te 37.6,  2016'da 37.8, 2017'de  39. 2018 yılında ise 60.5 tona ulaştı. 

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile yapılan protokol çerçevesinde, okullara, askeri tesislere, kamu kurum ve kuruluşlarına, muhtarlıklara, camilere, eczanelere, alışveriş merkezlerine, küçük ölçekli sağlık kuruluşlarına, hastanelere, fotoğraf stüdyolarına yerleştirilen atık pil bidonu ve kutularından ilçe belediyelerince toplanan atık pil miktarları kategoriler itibariyle 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne kadar belediyemize bildiriliyor. Atık Pil Toplama Kampanyası’na getirilen atık piller ve ilçe belediyelerince toplanan atık pil miktarları kategoriler itibariyle değerlendirilerek, dereceye girenlere teşvik amaçlı ödüller veriliyor. Piller dernek tarafından lisanslandırılmış tesislerde bertaraf ediliyor.

Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplayalım...
6Avrupa Birliği uyum sürecinde 20 Temmuz 2004 tarihinde yayımlanan “Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” çerçevesinde belediyemiz koordinatörlüğünde 2004 yılı Kasım ayında başlayan Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması Projesi' İzmir geneline yaygınlaştırıldı.

Ambalaj atıklarının ekonomiye geri kazandırılması, doğal kaynakların korunması ve katı atık toplama, taşıma ve bertaraf maliyetlerinin daha da düşürülmesi, farkındalık yaratılarak halkımızın çevreye sahip çıkmasının sağlandığı proje; Belediyemiz, ilçe belediyeler, ÇEVKO, ambalaj atıklarının ayrılması konusunda lisanlı firmalar arasında imzalanan protokol süresinin 2011 yılına değin tamamlanmasına kadar kesintisiz sürdürüldü. Aynı yıl ambalaj atıklarının evlerden ayrı toplanması ile ilgili iş ve işlemler ilçe belediyelerince yerine getirilmeye başlandı. Bu kapsamda konu ile ilgili talep ve şikayetler ilgili ilçe belediyelerine yönlendirilmektedir.