Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Arkeolojik Alanlarda Çalışmalar Sürüyor

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Arkeolojik Alanlarda Çalışmalar Sürüyor fotoğrafı 0
 Arkeolojik Alanlarda Çalışmalar Sürüyor fotoğrafı 1
 Arkeolojik Alanlarda Çalışmalar Sürüyor fotoğrafı 2
 Arkeolojik Alanlarda Çalışmalar Sürüyor fotoğrafı 3
 Arkeolojik Alanlarda Çalışmalar Sürüyor fotoğrafı 4
 Arkeolojik Alanlarda Çalışmalar Sürüyor fotoğrafı 5
 Arkeolojik Alanlarda Çalışmalar Sürüyor fotoğrafı 6
 Arkeolojik Alanlarda Çalışmalar Sürüyor fotoğrafı 7
Agora Kazı Alanı 
Dünya genelinde kent merkezindeki agoraların en büyüklerinden biri olan 2 bin 300 yıllık Antik Smyrna (İzmir) Agorası'nda kazı çalışmaları sürüyor.  
İzmirlilerin tarihle ilişkisini güçlendirmek ve çöküntü bölgelerini ayağa kaldırarak insanlığa sunmak amacıyla İzmir Tarih Projesi'ni ve Agora'daki çalışmalar kapsamında  bölgede bugüne kadar 128 binayı kamulaştırıldıı; Agora’nın İkiçeşmelik Caddesi'ne bakan yüzünün açılması ile görünürlük ve bilinirliğinin arttı.

16 bin kişilik Roma Antik Tiyatrosu'nun ortaya çıkarılması için 190 civarında binayı kamulaştırıldı.  Bu alandaki 1932 yılında başlayan çalışmalar 2000 yıllına değin çeşitli aralıklarla devam etti. Bu tarihten sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kazılar yeniden başladı. 2005 yılından itibaren  Agora kazı alanının 15 dönümden 41 dönüme çıktı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin "tarihi desteği" kapsamında atılan en önemli adım, 250 hektarlık “Kadifekale-Agora-Kemeraltı” aksının dev bir “arkeoloji ve tarih” parkına dönüştürülmesi projesi oldu. 1930’lu ve 1980’li yıllarda başlayıp tamamlanamayan kazılar sürdürüldü. Agora ve Eşrefpaşa Caddesi arasında kalan niteliksiz yapıların kamulaştırma ve yıkım çalışmaları gerçekleştirildi. Bu çalışmalar sonrasında alanda çok sayıda tarihi kalıntıya ulaşıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 2017 Ocak ayında protokol imzalayan Büyükşehir Belediyesi, Smyrna Antik Kenti (Agora) Kazı Başkanlığı'na halen 1 milyon 260 bin TL destek veriyor. 

KADİFEKALE – ANTİK ROMA TİYATROSU
Kadifekale’nin korunması ve Antik Tiyatronun gün yüzüne çıkarılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü tarafından  hazırlanan ve İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan 1/1000 ölçekli Kadifekale-Tiyatro ve Çevresi Koruma Amaçlı İmar Planı ile kentin gecekondu alanları arasında sıkışıp kalmış en önemli kültür miraslarından Kadifekale – Antik Roma Tiyatrosu ve çevresinin korunması, geliştirilmesi ve yaşatılması sağlanmış olacak.

Kadifekale – Tiyatro ve çevresinin arkeolojik ve tarihsel kimliğinin ortaya çıkarılarak korunması, bu bölgenin kentle bütünleştirilerek yaşatılmasını sağlamak amacıyla 2002 yılında başlayan 1/1000 ölçekli Kadifekale – Tiyatro ve Çevresi Koruma Amaçlı İmar Planı, İzmir 1 Numaralı K.V.T.V.K.B.K’nun 07.02.2008 tarih ve 2958 sayılı kararı ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 15.02.2008 tarih ve 01.684 sayılı kararı ile onanmıştır. Kamulaştırma ve yıkım çalışmaları halen sürüyor.

Kadifekale Surları Onarılıdı
M.Ö. 334 yılında Pagos Dağı’nda Makedonya kralı Büyük İskender’in isteği üzerine yaptırılan Kadifekale, hazırlanan proje ile tekrar ayağa kaldırıldı.
İnşa edildikten 24 asır sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek yeniden ayağa kaldırılan Kadifekale surları, yine Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu özel aydınlatma sistemiyle artık geceleri de kent silüetini süslemeye başladı. 
Tahrçe
186 m. yüksekliğindeki Pagos Dağı eteklerinde bir tepe üzerinde bulunan kale, ilk defa MÖ.334 yılında Anadolu’yu Pers egemenliğinden kurtaran Makedonya Kralı Büyük İskender’in (MÖ. 356–323) isteği ile yapıldı. Kale, Roma döneminden sonra Ortaçağ’da Timur orduları tarafından 1402’de tahrip edildi, bunu İzmir’deki 1668 yılında olan deprem izledi. Kale’den günümüze pek az kalıntı gelebildi. Günümüze gelebilen kalıntılar, daha çok Ortaçağ’a ait. Ortaçağ kale duvarlarının altında yapılan araştırmalarda ise Helenistik döneme (MÖ. 330-MS. 20) ait duvar kalıntıları ile karşılaşıldı. Günümüze gelen kalıntılardan, kalenin moloz taş, kesme taş ve tuğladan yapıldığı anlaşılıyor.

Kadifekale’den günümüze, yalnızca kalenin batısındaki beş kulesi ile güneyindeki duvarlarından bir bölümü kaldı. Bunlara dayanılarak, kalenin uzunluğunun 6 km. olduğu ve sur duvarlarını destekleyen kulelerin 20–35 m. yüksekliğinde olduğu anlaşılıyor. Kalenin bunun dışında kalan doğu ve kuzey kısımları tamamen yıkılmış durumda. Kale içerisinde ise bir dehliz ve bir de su sarnıcı kalıntısı görülüyor.
Kadifekale surlarının bir bölümünün, Çelebi Mehmet tarafından yıktırıldığı biliniyor. Yalnızca Doğu yönündeki surlardaki rektangonal (çok iri taşlar) parçalardan bir iki adedi, Basmane Garı’ndan Tilkilik’e uzanan ve Altınpark’a giden yolun başında bulunuyor.