Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

16° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Abla Ağabey Kardeş

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Abla Ağabey Kardeş fotoğrafı 0
 Abla Ağabey Kardeş fotoğrafı 1
Kentimizde dayanışma  kültürünü ve gönüllü çalışmaları yaygınlaştırmak amacıyla üniversiteli  veüniversite mezunu gençlerin, katılımcı, üretken, kentine ve kendine yeterli hale gelmesine yardımcı olmak, dezavantajlı bölgelerde yaşayan kentsel ve sosyal olanakları kısıtlı 4.5.6.7. sınıf öğrencisi çocuklara sosyal destek vermek için gençlerin gönüllü çalışmalarından faydalanmayı esas alan bir projedir.

Proje kapsamında gençler, hafta sonlarında  kurumumuzun sağladığı araçlarla çocukların evlerine giderek  zaman geçirmekte, çocuklara rol model olmaktadırlar.

Abla-ağabey ve kardeşler, barışçı, düşünen, sorgulayan, özgüven sahibi, çevreye duyarlı, farklı görüş ve inançlara saygılı, insan ilişkilerinde cinsiyet, ırk, din, dil farkı gözetmeyen, dinlemeyi bilen bireyler olarak yetişme ve gelişme süreçlerine katkıda bulunuyor. 

Kentsel ve sosyal olanaklara ulaşımı sınırlı kardeşleri, rol-model olarak benimseyebileceği üniversite öğrencisi ya da mezunu gençlerle buluşturmak, karşılıklı etkileşimle yaşamdan beklentilerini yükseltmek, çocukları üniversite eğitimi almaları ve ailelerin koşullarını bu duruma uyarlamaları için özendirmektir.

İlkokul ve Ortaokul 4.5.6. ve 7. sınıf öğrencileri ( 9-13 yaş )
Üniversite öğrencisi ve mezunu gençler (18-30 yaş)

Çalılşmalar,  1.Dönem ( KASIM BAŞI  - OCAK BAŞI ) ve  2.Dönem (  ŞUBAT SONU - MAYIS ORTASI ) olmak üzere 2 dönemde yürütülmektedir.  Yaklaşık 22 hafta süren programda gönüllüler önceden görüşmesi yapılarak belirlenmiş ailelerin evlerine konuk olmakta, uzman ekibimiz tarafından belirlenen psiko-sosyal etkinlikleri kardeşlerle birlikte uygulamaktadırlar. Ayrıca ev etkinliklerinin dışında kardeşler ve gönüllüler ile; önemli gün ve etkinliklerde bir araya geliyor.