Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

14° SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

​Yeşil Alanlarda Koruma ve Bakım Kesintisiz Sürüyor

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 ​Yeşil Alanlarda Koruma ve Bakım Kesintisiz Sürüyor fotoğrafı 0
 ​Yeşil Alanlarda Koruma ve Bakım Kesintisiz Sürüyor fotoğrafı 1
 ​Yeşil Alanlarda Koruma ve Bakım Kesintisiz Sürüyor fotoğrafı 2
 ​Yeşil Alanlarda Koruma ve Bakım Kesintisiz Sürüyor fotoğrafı 3
 ​Yeşil Alanlarda Koruma ve Bakım Kesintisiz Sürüyor fotoğrafı 4
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentle bütünleşen palmiye, çam ağaçları ve kültürpark mirasına kadar yeşil dokuyu güçlendiren tüm ağaçları koruma altına aldı.

Palmiyelere bilimsel koruma...
Kentin simgeleri arasında yer alan palmiyeleri palmiye kırmızı böceğine  (Rhynchophorus ferrugineus) karşı korumak için Türkiye'de ilk kez  "endoterapi" yöntemi uygulamaya başlandı. Amerika, Fransa, İtalya ve İspanya'da kullanılan bu yöntemin  ilk uygulaması Konak Meydanı'ndaki palmiyelerle başladı. Palmiye zararlısına karşı 2008 yılından bu yana yürütülen ilaçlama, tuzaklama ve imha gibi zirai mücadeleye ek olarak "endoterapi " yönteminde ağaca 3 ayrı noktadan sondaların içinde su ve ilaç karışımı enjekte ediliyor.

50 bin Çam ağacına biyolojik mücadele devam ediyor
Çam ağaçlarında oluşan çam kese böceği (Thaumetopoea pityocampa) zararlısına karşı çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen biyolojik içerikli ilaç ve ilacın etkisini artıran makina ile atılıyor. Bu yöntemle her yıl 50.000 'nin üzerinde ağaç ilaçlanmaktadır. Mücadelenin gerçekleştiği bölgelerde zararlının etkisi önemli derecede azaltıldı. 

Asırlık çınar ağaçlarında restorasyon çalışmaları...
Geçen sene Konak, Bergama, Bornova, Karabağlar, Buca, Kemalpaşa, Menderes, Torbalı, Foça ve Beydağ’da bulunan 50 adet asırlık çınar ağacına ek olarak 2018 yılında  Gaziemir, Ödemiş, Torbalı, Dikili, Foça, Karabağlar, Bornova, Kemalpaşa, Urla, Bayındır, Beydağ, Selçuk, Seferihisar ve Menemen’deki 50 tescilli ağacı daha koruma listesine alınarak bakımlarına başlandı. 

Yıllara meydan okuyan çınar, meşe ve menengiçleri zararlı bakterilerden arındırarak çürüyen kısımlarını özel ilaçlarla tedavi eden ve böcek tahribatına maruz kalan alanları özel macun ile kapatan uzman ekip, bu özel  ağaçları "gençleşme operasyonu" ile çok daha uzun yaşatıyor.  Tehlike arz eden kısımlar da güvenilir hale getiriliyor.