İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

Sayfası

Sayfa İçeriği

Kent içi toplu ulaşım Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğundadır. Toplu ulaşım hizmetlerinin hat ve güzergahları ile birbirini tamamlaması için otobüs-vapur-metro- banliyö hattı İzban'da ulaşım hizmet bütünlüğü sağlanmıştır.

ULAŞIMDA KULLANILAN KART BİLET  VE DOLUM NOKTALARI

İzmir'de toplu ulaşım ve belediye hizmetlerinin bir kısmından yararlanabilmek "Îzmirim" elektronik kart ve Bilet35 olarak adlandırılan 3 - 5 ve 10 binişlik kullan at tipindeki kağıt biletler bulunmaktadır. 

İzmirim Kartla metro ve banliyö istasyonları, vapur iskeleleri turnikelerinden geçişlerde ve tüm otobüslere binişlerde geçerli olmak üzere; ilk binişi takiben 90 dk. içerisinde olan metro, vapur, tramvay, banliyö ya da otobüslere yapılacak olan ikinci ve sonraki binişler biniş fiyatına dahildir. B-D-F-G tarifelerinde aktarma hakkı yoktur. Banliyö ulaşımında farklı ücretlendirme bulunmaktadır. Bilet35'te aktarma bulunmamaktadır. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Otoparklar, Bisim, Teleferik, İzmir Doğal Yaşam Parkı, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti, Akıllı Tuvaletler gibi bir çok hizmette kullanılabilir. 

İzmirim Karta internet üzerinden kredi kartı veya kredi kartı özellikli banka kartı ile online yükleme yapılabilecektir.

İzmirim Kart ve Bilet35 Nerelerden Satın Alınır?
Metro sisteminin Konak, Fahrettin Altay, Bornova gibi merkezi istasyon gişelerinden kart ve bilet; her istasyonda bulunan dolum otomatlarından son sefer saatine dek bozuk para da dahil olmak üzere kart dolumu yapılabilir, kent içinde büfelerden kart alıp dolum yapılabilir.
 
Otobüs, deniz ve raylı sistem ulaşımında kullanılan kart ve dolum noktaları için TIKLAYINIZ
 
OTOBÜS ULAŞIMI
Otobüs hizmetleri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olan Eshot Genel Müdürlüğü tarafından kent içi ve ilçe belediyeler arasında yapılmaktadır. 
5216 sayılı kanun gereği Büyükşehir Belediyesi’ ne bağlanan ilçelere de bir program dahilinde otobüs seferleri başlatılmıştır. Ulaşım hizmetleri 322 hatta, hizmet vermektedir.
Sefer saatlerine ilişkin ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ
 

 
Havaalanı Seferleri
Adnan Menderes Havalimanı'na düzenlenen seferlerin güzergah ve saatlerine ulaşmak için TIKLAYINIZ
 
Önemli Noktalara Ulaşım
Web sitemizde bulunan önemli noktalara ulaşım sistemi ile eğitim, sağlık, kamu kurum ve kuruluşları, sosyal tesisler, alışveriş noktaları, fatura ödeme merkezleri, tarihi yerler, kültür sanat, konaklama gibi önemli noktaların (250-400-500-750-1000 metre yürüyüş mesafesi içerisinde bulunan) hat-durak ve güzergah bilgilerini görüntüleyebilmekte, ilgili hatların ulaşım saatlerine erişim sağlanabilmektedir. Ayrıca sistemde yer alan “Duraktan Geçen Hatlar” başlığını kullanarak seçilen duraktan geçen hatların bilgilerine de ulaşılabilmektedir.  
 
Ulaşım Kartı Bakiye Sorgulama
Web ve Mobil Sitelerimize eklenen “Bakiye Sorgulama” sistemi numarası girilen kartların mevcut bakiye miktarını gösterir. 
 
Yolcu Bilgilendirme Sistemi
Web ve Mobil Sitelerimize eklenen “Yolcu Bilgilendirme Sistemi” durağa yaklaşmakta olan otobüslerin bilgisini gösterir.  Kolay durak seçimini gerçekleştirmek için önce hat ve yön bilgisinin seçildiği ve seçilen hattın güzergâhındaki durakların listelendiği sistemde, durak isimi seçildikten sonra, durağa yaklaşmakta olan otobüs bilgileri görüntülenir.
 
METRO ULAŞIMI
İzmir Metrosu; F. Altay, Poligon, Göztepe, İzmirspor, Hatay, Üçyol, Konak, Çankaya, Basmane, Hilal, Stadyum, Halkapınar, Sanayi, Bölge, Bornova, Ege Üniversitesi, Evka 3,  istasyonları  ile hizmet vermektedir. İstasyonlara ve platformlara ulaşımı kolaylaştırmak ve engelli yolcularımızın amacıyla, toplam 17 istasyonumuzda yürüyen merdiven ve engelli ve yaşlılar için asansörler kullanımdadır.
 
Sefer sıklığı
06-24 saatleri arasında hizmet veren metronun ortalama 10 dakika olan sefer aralığı, yoğun saatlerde “5 dakikada bir”e inmektedir. Bornova/Halkapınar, Hatay/Üçyol aktarma istasyonlarında otobüs; Konak İstasyonunda ise hem otobüs hem de vapur bağlantısı vardır.
Sefer sıklıkları ve hareket saatlerine www.izmirmetro.com.tr internet sitesinden  erişebilirsiniz.
 
DENİZ ULAŞIMI
“Toplu ulaşımda bütünlük” amacıyla körfez vapurlarının sayısı ve sefer sıklığı artırılmıştır.  Seferler; Bostanlı, Karşıyaka, Alsancak, Pasaport, Konak, Göztepe ve Üçkuyular olmak üzere 7 iskeleden yapılmaktadır. 
Üçkuyular ve Bostanlı İskeleleri’ndeki aktarma istasyonlarına otobüslerle kolaylıkla ulaşılmaktadır. 

 
 
Duyurular, ek seferler ve iptal olan seferlerden mail yoluyla haberdar olabilmeniz için www.izdeniz.com.tr web sitesindeki “Kayıt Olun Haberdar Olun” bölümünden kayıt olabilirsiniz.
Üçkuyular ve Bostanlı iskeleleri arasında, sürekli sefer yapan araba vapurları ile, şehir içi trafiğine girmeden 25 dakikada ulaşım sağlanmaktaktadır.
 
Konak İskele  445 10 40
Göztepe İskele 224 20 22      
Üçkuyular İskele 277 91 98
Alsancak İskele 463 93 65    
Bostanlı İskele 330 50 71
Karşıyaka İskele 368 48 78     
Pasaport İskele  446 37 14
Vapur tarifeleri ile ilgili bilgi, iskelelerden, internet sitemizden edinilebilir. 
 
İzmir Tramvayı 
Nisan 2017'den beri Ataşehir - Alaybey güzerghanında kullanıma sunulan Karşıyaka Tramvayı 10 dakika aralıkla sefer yapıyor fakat yoğun saatlerde ek sefer yapıyor.
Duraklar; Ataşehir  Çevre Yolu - Mavişehir - M.K.Atatürk Spor Salonu - Bilim Müzesi - Atakent - Selçuk Yaşar - Vilayet Evi Çarşı - Bostanlı İskele - Yunuslar - Nikah Sarayı - Karşıyaka İskele - Alaybey...

Mart 2018'den beri Halkapınar - Fahrettin Altay güzerghanında kullanıma sunulan Konak Tramvayı hafta içi ve Cumartesi günleri 7 dakika,Pazar günleri ise 10 dakika aralıkla sefer yapıyor.
Duraklar; Halkapınar - Üniversite - Havagazı - Alsancak Stadyum - Alsancak Gar - Atatürk Spor Salonu - Hocazade Camii - Kültürpark Atatürk Lisesi - Gazi Bulvarı - Konak İskele - Karataş - Karantina - Köprü - Sadık Bey - Göztepe - Güzelyalı - AASSM - Üçkuyular - Fahrettin Altay.

Tramvay web sitesi www.tramizmir.com
 
ULAŞIM KAYIP EŞYA BÜROLARI
Belediye otobüsleri, metro, banliyö hattı, tramvay ve vapurlarda unutulan aşağıda sizlerle paylaştığımız adreslerden sorgulayabilirsiniz.

ESHOT Kayıp Eşya Bürosu 
Adres: 544 sok. No: 2 Yağhaneler - Konak
Telefon : 0.232. 293 53 97
Site adresi için tıklayın...

METRO  Kayıp Eşya Bürosu
Adres: Metro A.Ş Genel Müdürlüğü - Halkapınar
Telefon: 0.232.461 54 45 / 9255
Site Adresi için tıklayın

İZBAN Kayıp Eşya Bürosu
İZBAN trenler ve istasyonlarınızda unuttuğunuz eşyaları Salhane İstasyonu’muzda bulunan Kayıp Eşya Bürosu’ndan alabilirsiniz. 
Telefon: 0.232.398 32 32 

DENİZ Ulaşımı Kayıp Eşya Bürosu (İZDENİZ)
Vapurlar ve İskelelerde unutulan eşyalarınız için Bostanlı Vapur İskelesi´ndeki kayıp eşya bürosuna başvurabilirsiniz.
Telefon : 0.232.330 50 71

İzmir Tramvayı 
2844 Sk. No: 5, 35110-01 Mersinli-İZMİR
Telefon: 0.232.461 54 45
E-Posta: info@tramizmir.com


Hat ve güzergah bilgisi almak ya da ulaşımla ilgili soru, şikayet, istek ve önerileriniz için HEMŞEHRİ İLETİŞİM MERKEZİ’ni arayınız.