İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

Sayfası

Sayfa İçeriği

28
Ağustos

84. İEF’den dünyaya barış çağrısı

TÜMÜ PAYLAŞ

fuar
fuar
fuar
fuar
fuar
fuar
fuar
fuar
fuar
fuar
fuar
fuar
fuar
fuar
84. İEF’den dünyaya barış çağrısı
84. İEF’den dünyaya barış çağrısı
84. İEF’den dünyaya barış çağrısı
84. İEF’den dünyaya barış çağrısı
84. İEF’den dünyaya barış çağrısı
84. İEF’den dünyaya barış çağrısı
84. İEF’den dünyaya barış çağrısı
84. İEF’den dünyaya barış çağrısı
84. İEF’den dünyaya barış çağrısı
84. İEF’den dünyaya barış çağrısı
84. İEF’den dünyaya barış çağrısı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Enternasyonal Fuarı açılışında çok önemli bir çağrı yaptı. Başkan Kocaoğlu, “Artık kan ve gözyaşı görmek, masum insanların feryatlarını duymak istemiyoruz. Herkes taşıdığı sorumluluğun gereğini yapsın ve akan kan bir an önce dursun! Bu konuda bize düşen neyse, şartsız-koşulsuz hazırız! Türkiye’nin hoşgörü kenti İzmir’e de bu yakışır!”dedi.

“Eğitim” temasıyla 28 Ağustos – 6 Eylül 2015 tarihleri arasında düzenlenen 84. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), Kültürpark Lozan Kapısı’nda düzenlenen açılış töreni ve konuşmalarla başladı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun evsahipliğinde gerçekleşen törende Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Partner Ülke Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dovran Orazmuradov, Afganistan Ekonomi Bakanı Abdul Sattar Murad, Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç, KKTC Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, Kosova Cumhuriyeti Tarım, Orman ve Kırsal Kalkınma Bakanı Memli Krasniqi, Kosta Rika Dış Ticaret Bakanı Alexander Mora, Malta Ekonomi, Yatırımlar ve Küçük İşletmeler Bakanı Christian Cardona, Namibya Sanayileşme, Ticaret ve Kobi Gelişimi Bakan Yardımcısı Pieter Van Der Walt, Nijer Ticaret ve Özel Sektörün Teşviki Bakanı M. Alma Oumarou, Pakistan İslam Cumhuriyeti Sanayi ve Üretim Bakanı Ghulam Murtaza Khan Jatoi, Sudan Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Elsadig Mohammed Ali, Zimbabve Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Ms. Chiratidzo Iris Mabuwa ve çok sayıda ülkeden temsilcilerle birlikte İzmir Valisi Mustafa Toprak, TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Emre Genç ile çok sayıda milletvekili, belediye başkanı, üst düzey bürokrat ve iş dünyası temsilcileri katıldı. Saygı duruşu, onur konuğu ülke Türkmenistan’ın Milli Marşı ve İstiklal Marşı’nın ardından, açılışta 84. İEF’nin kısa filmi gösterildi. Türkmenistan Halk Dansları gösterisi de büyük ilgi gördü.

“Fuar ulu bir çınardır”
İzmir Enternasyonal Fuarı'nın hayatlarının bir parçası olarak gördüklerini örneklerle anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İzmir Enternasyonal Fuarı, herhangi bir fuar organizasyonu değil. Koskoca bir çağa tanıklık eden, ulu bir çınardır. Dr. Behçet Uz’un büyük çabalarıyla büyüyen Fuar, yine O’nun ifadesiyle, ‘Müstesna bir Cumhuriyet eseri’dir. Olmaya da devam edecektir” dedi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği “İzmir’i fuarlar ve kongreler kenti yapma” görevini yerine getirme çabası içinde olduklarını vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “İzmir Enternasyonal Fuarı’nın kuruluşundan bu yana geçen süre içinde, elbette dünyamız çok önemli değişimler yaşadı. Bir yandan uluslararası siyasetin kuralları ve aktörleri değişirken, diğer tarafta dijital devrimle birlikte küresel bir yapı ortaya çıktı. Bu yeni dünya içinde fuarcılık da hızla değişti. Değişmeyen tek şey, bizim fuar sevgimizdi” diye konuştu.

Uluslararası tasarım ödülleri, gençlik festivali
İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, yaşanan bu gelişmeleri yakından takip ettiklerini, Gaziemir’de kurdukları Türkiye’nin en büyük ve en nitelikli Fuar İzmir’in bunun en büyük kanıtı olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ancak 84 yaşındaki İzmir Enternasyonal Fuarı’nı da, mutlaka sahip çıkmamız, mutlaka yaşatmamız gereken çok önemli bir değer olarak görüyor; bunu boynumuzun borcu biliyoruz. Hem bu markanın taşıdığı enternasyonellik iddiasını sürdürmek hem de bizim için var olan önemini daha da artırmak için, fuarımıza yeni bir içerik kazandırmak üzere çalışmalara başladık. Uluslararası tasarım ödülleriyle desteklenecek bir gençlik festivali, bu çalışmalarımızın ilk ve önemli bir ayağı olacak. 84. Fuarımızın sloganı, işte bu nedenle ‘Köklü geçmiş, aydınlık gelecek’ olarak belirledik”.

Akan kan dursun!
84. İEF açılışında dünyaya barış çağrısında da bulunan Başkan Kocaoğlu, “İzmir Enternasyonal Fuarı, tarihi boyunca pek çok savaş, pek çok çatışma gördü. Ama hep barış için var oldu. Şimdi 84 yaşındaki bu barış çınarının gölgesinden sesleniyorum: Artık kan ve gözyaşı görmek, masum insanların feryatlarını duymak istemiyoruz. Herkes taşıdığı sorumluluğun gereğini yapsın ve akan kan bir an önce dursun! Bu konuda bize düşen görev neyse, şartsız-koşulsuz hazırız! Türkiye’nin hoşgörü kenti İzmir’e de bu yakışır!”dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, konuşmasını İzmir Enternasyonal Fuarı’nı bir sembol haline getiren unutulmaz belediye başkanı Dr. Behçet Uz, fuara büyük emekleri geçen, katı koyan belediye başkanları ve rahmetli Başkan Ahmet Piriştina’yı minnet ve şükranla anarak bitirdi.

“İEF hayalimizdi”
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi İzmir Enternasyonal Fuarı açılış konuşmasında İzmir’i ‘Anadolu’nun en güzel kızı’ olarak nitelendirdi. İzmir’in aynı zamanda Anadolu’nun ve Ege’nin de başkenti olduğunu vurgulayan Bakan Zeybekçi, Enternasyonal fuarın herkesin en güzel hatıralarının yeri olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Çocukluğumuzda en büyük idealimiz İzmir fuarına gitmekti. Denizli’nin Tavas ilçesinin Uzunpınar Köyü’nde fuar zamanı geldiğinde herkesin hayali fuara gitmekti. İzmir fuarına o köyden seferler düzenlenirdi. Hayallerimizi süsleyen, o hayallerin kahramanları olan Zeki Müren’i, Barış Manço’yu, Nuri Sesi Güzel’i ve bir çok büyük sanatçıyı Ege’nin insanları ancak bu fuarda görürdü. Gece fuarlarda yatarlardı, ertesi gün akşama doğru evlerine dönerlerdi. Bu büyük bir mutluluk, prestijdi. 84 yıl boyunca bu güzelliği Türkiye’ye armağan eden Gazi Mustafa Kemal, o talimatları yerine getiren bütün belediye başkanlarımızdan Allah razı olsun. Onlar Türkiye’ye muassır medeniyet hedefi gösterdiler. O günün imkan ve gayretleriyle muhteşem başarı ortaya koydular. Bize düşen görev bu başarıyı ileriye götürmektir” dedi.

“İEF bize gurur veriyor”
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar; köklü bir geleneğin simgesi, geleceğe yönelik beklentiler noktasında bir buluşma yeri olarak nitelendirdiği İzmir Fuarı’nın ilk olmasının kendilerine gurur verdiğini söyledi. İzmir’in gözbebeği olan enternasyonal fuarının, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olduğunun altını çizen Yorgancılar, “İzmir’de kurumsallaşan ve fuarcılığı ülkemize öğreten, dünyanın en köklü ticari organizasyonundan biri olan fuarımızı 1.5 milyon kişi ziyaret ediyorsa bu önemsenmelidir. Yerelde kalkınmanın önemine inan biri olarak; yeni fuar alanıyla İzmir, fuarlar ve kongreler kenti olma yolunda önemli yatırımlara imza atacak güçtedir” dedi.

Türkmenistan’dan yatırım daveti
Onur konuğu ülke Türkmenistan’ın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dovran Orazmuradov, ülkesindeki yatırım fırsatlarını anlatarak, işadamlarından yatırım yapmalarını istedi. Orazmuradov, şöyle konuştu:
“Özellikle doğalgaz, petrol ve petrol ürünleri, elektrik enerjisi, polipropilen, sıvı gaz, pamuk lifi, tekstil ürünleri, halı ve halı ürünleri, inşaat malzemeleri, tarım ürünleri gibi alanlarda büyük mesafe aldık ancak buna rağmen yatırım imkanları hala çok fazla. Günümüzde 100’den fazla ülkeyle ticari ilişki içindeyiz. Ancak Türkiye’nin yeri ve önemi çok büyük” dedi.

Onur konuğu il olma gururu
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Emre Genç, fuarın onur konuğu ili olmalarından dolayı büyük gurur yaşadıklarını belirterek, “Türkiye’nin çağdaş yüzü güzel İzmir’de onur konuğu il olarak bulunmak Eskişehir için bir şereftir. Türkiye’nin eğitim kenti olarak bilinen Eskişehir’in teması ‘eğitim’ olarak belirlenen İzmir Fuarı’nda, İzmirlilerle buluşacak olmasının heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Türkiye bu fuarla güçlenecek
CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, İzmir’in fuarlar şehri olduğunu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun müthiş çabalarıyla İzmir’in yeni bir fuar alanına daha sahip olduğunu belirterek, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın dünyanın en saygın fuarları arasında yer almaya devam edeceğini söyledi. Böke, İzmir’in üretimiyle Türkiye’nin en fazla vergi veren 3. ili olmasına rağmen, en az kamu yatırımı alan 7 il arasında olduğunu da vurgulayarak, “45 milyar lira vergi veriyor, 1 milyar kamu yatırımı alıyor. 2004’ten bu yana İzmir’in kamu yatırımlarında aldığı pay nerdeyse yarı yarıya düşmüş durumda. Bütün bunlara rağmen hala Türkiye’nin kalbi olmayı başarıyorsa bu İzmir’in çağdaş, özgür, üreten kimliğinden geliyor. Türkiye’de yaşanan bu süreçte bu fuar bu yüzden çok önemli. Bilginin özgürce tartışıldığı, paylaşıldığı, bilgi ve teknoloji üretimini mümkün kılacak, Türkiye’yi hak ettiği yüksek katma değerli üretime, zengin düzeye taşıyacak olan bu fuardır ” dedi.

Başkan Kocaoğlu’na teşekkür
İzmir Valisi Mustafa Toprak; İzmir Enternasyonal Fuarı’nın İzmir, Ege ve ülkeyle özdeşleştiğini, uluslararası ilişkilerin geliştirilmesinde rol oynadığını söyleyerek, “Bu yılki temanın eğitim olması, onur konuğu ilin Eskişehir olarak seçilmesi fuara ayrı bir işlevsellik kazandırıyor. Türkmenistan’ın fuarda partner ülke olması ikili ilişkilerimizin gelişmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Bu fuar organizasyonuna katkıda bulunan başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Fuar'ın “Partner Ülke”si Türkmenistan ile “Onur Konuğu İl” i Eskişehir’e plaket sunuldu. Kurdele kesilmesinin ardından konuk ülke ve ilin standları ziyaret edildi.

84. İEF’den notlar
84. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın resmi açılış törenine Afganistan İslam Cumhuriyeti, Avustralya, Bangladeş Halk Cumhuriyeti, Benin, Bosna Hersek, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Endonezya, Fildişi, Filistin, Gambiya, Irak, KKTC, Kamboçya, Kamerun, Katar, Kırgızistan, Kosova Cumhuriyeti, Kosta Rika, Kuveyt, Makedonya, Malta, Namibya, Nijer, Pakistan İslam Cumhuriyeti, Romanya, Seyşeller, Somali, Sudan Cumhuriyeti, Türkmenistan, Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, Yeni Zelanda ile Zimbabve heyetleri katıldı.

Tema eğitim
Her yıl farklı bir tema çerçevesinde düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’nın bu yılki teması “Eğitim” oldu. Tema kapsamında 84. İEF’de okul öncesi eğitim kurumlarından üniversitelere, dil okullarından dans kurslarına kadar birçok kurum ve firma 2 No’lu Hol’de yer alıyor. Fuarın bu yılki partner ülkesi Türkmenistan, onur konuğu ili ise Eskişehir olarak belirlendi. Geçen yıl olduğu gibi sadece uluslararası katılım için olan 4 No'lu Hol, 28 Ağustos-1 Eylül arasında açık kalacak. Diğer bütün etkinliklerse 10 gün boyunca devam edecek.

Troya ile muhteşem açılış gösterisi
84. İEF, Anadolu Ateşi'nin "Troya" gösterisiyle açıldı. "Yükselen Çığlık" ve 3 bin yıllık mistik bir düşün yeniden hayat buluşunu konu alan Troya, Kültürpark Yer Altı Otopark üstündeki çim alanda, ücretsiz olarak gerçekleştirildi.

Bilet ve elektronik kartla geçiş
T.C. Ekonomi Bakanlığı himayesinde düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’nın giriş saatleri 16.00 – 23.00, Fuar Çarşısı giriş saatleri 12.00 – 23.00. Elektronik kartın yanı sıra bu yıl ilk kez jetonla giriş de uygulanıyor. Elektronik kartı olmayan ziyaretçiler giriş kapılarına yerleştirilen jeton makinelerinden jeton satın alabilecek. Elektronik kartla girişlerde ücret tam 2,5 TL, öğrenci 1,5 TL, jeton ile girişlerde ücret 2,5 TL. İzmir Enternasyonal Fuarı ziyaret saatleri 16.00 – 23.00 olarak gerçekleşecek.

Fuar sokakları çok renkli
Bu yıl ilk kez İzmir Enternasyonal Fuarı’nda kitap sokağı alanı oluşturuldu. Lozan kapısından Kahramanlar Cumhuriyet kapısına kadar olan bölüm “Çarşı ve Kitap Sokağı” olarak ayrıldı. Kurumlara, İl Sağlık Müdürlüğü’ne, hastanelere özel 2 ve 3 No’lu Hol önünde “Sağlık Sokağı” oluşturuldu.
Fuar uzun havuz bölümünde bu yıl ilk kez “Sanat Sokağı” yer alıyor. Sanat sokağında fuar süresince ücretsiz atölyeler hizmet verecek. Karikatür, okul öncesi eğitim atölyesi, çini, ebru, geri dönüşüm malzemeler, ahşap oyuncak boyama, bez çanta boyama, cam işçiliği, kulink sanatı, evde tarım eğitimi, mask atölyeleri fuar süresince 18.00-22.00 saatleri arasında gerçekleşiyor. 26 Ağustos kapısında yer alacak Migros Sokağı’nda, çeşitli ürünler promosyon olarak ziyaretçilere sunuluyor.
84. İEF’de yer alan ürün grupları şöyle; Gıda Ürünleri, Gıda Teknolojileri ve Yan Sanayi (Marka Tescilli Ürünler), Binek Otomobil, Oto Yan Sanayi, Ticari Araç, Bisiklet, Motosiklet, Yapı Malzemeleri ve İnşaat, İş Makinaları, Tarım Makinaları, İklimlendirme (Isıtma-Soğutma) ve Yan Sanayi, Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Bilişim, Telekomünikasyon ve Enformasyon, Makina, Enerji, Finans, Turizm, Sağlık, Lojistik, Tekstil, Hazır Giyim, Ekolojik Ürünler, Yerel Yönetimler ve Eğitim.
 
TÜMÜ
Önceki Haber
Sonraki Haber