İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

Sayfası

Sayfa İçeriği

08
Eylül

80.kez merhaba!

TÜMÜ PAYLAŞ

8-18 Eylül 2011 tarihleri arasında açık kalacak olan İzmir Enternasyonal Fuarı, 12’si yabancı olmak üzere 15 bakanın katıldığı coşkulu bir törenle kapılarını dünyaya 80.kez açtı.

“Çevre ve Çevre Teknolojileri” temasıyla 8-18 Eylül 2011 tarihleri arasında düzenlenen 80.İzmir Enternasyonal Fuarı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Sedat Kadıoğlu,  TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, TBMM Başkan Vekili Ş.Güldal Mumcu, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Aydın Valisi Kerem Al, Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan,  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  milletvekilleri, üst düzey bürokratlar ve iş dünyası temsilcileri katıldığı törenle açıldı. Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen açılışta, bu yılın ‘Partner Ülke’si Avusturya’nın Gençlik, Aile ve Ekonomiden Sorumlu Federal Bakanı Dr. Reinhold Mitterlehner başkanlığındaki 13 kişiden oluşan üst düzey bürokrat ve işadamı heyetin yanısıra, ‘Onur Konuğu İl’ Denizli’den Vali Abdülkadir Demir başkanlığında gelen heyet de yer aldı. Törende ayrıca, Avustralya, Afganistan, Arjantin, Bangladeş, Endonezya, Gana, Irak, KKTC, Kamboçya, Karadağ, Kenya, Kosova, Küba, Lesotha Krallığı, Malezya, Moğolistan, Moritanya, Nijerya, Polonya, Rusya Federasyonu, Sri Lanka, Suudi Arabistan,  Tunus, Ukrayna, Yemen ve Avusturya’dan 12’si bakan düzeyinde 26 ülke temsilcisi bulundu.
Açılış töreni, Avusturya’dan gelen üç kişilik Johan Strauss Ensemble Senfoni Orkestrası’nın verdiği mini konser ve Denizli Belediyesi Pahoy Halk Dansları Topluluğu’nun folklör gösterisiyle renklendi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “Bütün Türkiye İzmir’le gurur duyuyor”
Törenin açılışında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, alkışlar arasında geldiği kürsüde sözlerine “Bütün Türkiye İzmir’le gurur duyuyor” cümlesiyle başladı. İzmir’in tarihi, sanayileşmesi ve fuarıyla bir ilkler kenti olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, İzmir’in Kurtuluş Savaşı’nda zafer bayrağının göndere çeken ilk kent olduğunu hatırlattı. “Bu olay bile tek başına İzmir’in bir şerefidir. İzmir, bu açıdan çok önemli bir kenttir. Bu ülkeyi kuranlar şunu söylemişler. Savaş meydanlarında kazanılan zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça bağımsızlıktan söz edilemez. Daha Cumhuriyet bile ilan edilmeden ilk İktisat Kongresi İzmir’de toplandı. O yıllarda ortak akılla Misak-ı İktisadi’yi kabul etti” dedi. İlk ticaret fuarının İzmir’de kurulmasının tesadüf olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu,  “İzmir, Akdeniz’e kısrak başı gibi uzanan bir bölgedir. Arkasında güçlü bir Ege vardır. Ege demek, barış demektir. Denizli, bilim ve sanayiyi emekle buluşturan olağanüstü atılımlar yapan bir kenttir. Başkan Kocaoğlu’nu, Denizli’yi onur konuğu il olarak tercih ettiği için yürekten kutluyorum” diye konuştu. Bir ülkenin büyümesi ve gelişmesinin sadece kişi başına düşen gelire endekslenemeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Öyle olsaydı,  Suudi Arabistan dünyanın en gelişmiş ülkesi olurdu. Büyümenin yolu, ekonomi demektir, sosyal yaşam demektir ve en önemlisi insan ve insanın kültürü, aklı, zekası demektir. Zekayı özgürleştirdiğiniz ölçüde büyür ve kalkınırsınız. Hayatı ve gerçeği sorgulayacaksınız. İzmir bunu yapıyor, bunun için İzmir’le gurur duyuyoruz” dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziemir’de yapılacak olan Yeni Fuar alanına da değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız, buradaki fuarı bile yetersiz buldu. Görkemli ve Ege’nin en büyük fuarını yapacak. Kent içi orman nedir, nasıl yaratılır, İzmirli Aziz Kocaoğlu bunu İzmirlilere gösterdi. Türkiye’deki tüm büyükşehir belediye başkanlarını İzmir’e davet ediyorum. Sayın Kocaoğlu’nu dinlesinler. Kenti kent yapan sinemaları, tiyatrolarıdır. Bütün İzmirlilere sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

Bakan Ergün: “Yeni İzmir Fuarı çok daha muhteşem olacak”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İzmir’in yanı sıra Türkiye’nin her kentinde  geçmişten bugüne her alanda çok mesafeler alındığını söyledi. Ergün, “İzmir de Türkiye gibi çok değişti, daha da değişecek. Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye de İzmir de çok muhteşem olacak. Yurtdışından gelen misafirlerimiz daha muhteşem bir tabloyu görerek konuşacaklar, buna canı yürekten inanıyorum. Kendi coğrafya ve tarihlerinin sunduğu fırsatlarla gelişen şehirlerden biri olan İzmir, bundan daha fazla yararlanmalı. İstanbul, Kocaeli ve Antalya da bunlardan daha fazla yararlanmalı. Bazı şehirler ise kendi müteşebbis ruhu ve fırsatlarını kendi yaratıyor, bunlardan biri ise Denizli. Konya, Gaziantep, Sivas, Çorum, Kayseri gibi. Ama Türkiye bir ülke olarak tarih ve coğrafyanın yanı sıra insan gücünün sunduğu fırsatları birleştirerek 2023’nin Türkiye’sini gerçekleştirecek” dedi.
2023’te İzmir Fuarı’nda sergilenen ürünlerin de çok daha farklı olacağını söyleyen Bakan Ergün, “Türkiye ihracatının yüzde 95’ini sanayi ürünleriyle yapıyor ama ileride bunlar daha yüksek katma değerli ürünler olacak. İzmir Fuarı’nın 92.sini düzenlediğimizde hem ülkeden hem dünyadan daha çok firma ürünlerini sergilemek üzere buraya gelecekler. Kapalı ve açık sergi alanlarıyla yeni bir İzmir Fuarı açıldığında çok daha muhteşem bir İzmir Fuarı’na hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

Bakan Mitterlehner, “İzmir, istikbale olumlu bakıyor”
Avusturya Gençlik, Aile ve Ekonomiden Sorumlu Federal Bakanı Dr. Reinhold Mitterlehner, İzmir’in muhteşem bir şehir olduğunu söyledi. Konuk bakan, “Burada son derece motive olmuş insanlar var. İzmir’den çok etkilendim. Geçtiğimiz günlerde Türkiye ve Avusturya arasında yapılan futbol maçı berabere bitti ama bundan sonra kazananlar olacak. Dünyada son derece olumsuz bir ekonomik ortam varken, burada çok olumlu bir izlenim var, istikbale çok olumlu bakılıyor” dedi.  Türkiye’nin ekonominin son derece güçlü bir şekilde güçlendiğini söyleyen Mitterlehner, “Bu tür bir gelişme bir takım zorlukları da beraberinde getiriyor. Teknolojik alanlarda işbirliği çok önemli ve bunu birlikte yapabiliriz. İzmir’in EXPO 2020 adaylığındaki sloganı da, ‘Daha iyi bir dünya için yeni yollar- sağlık. Size adaylığınızda çok başarılar diliyor ve kalpten destekliyoruz. Avusturya ve Türkiye arasında çok uzun süredir var olan bir dostluğumuz var. Ekonomik alanda her iki ülkeye de başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Vali Demir: “İEF, dünyada saygın bir yere sahip”
Denizli Valisi Abdülkadir Demir, İEF’nin dünyadaki belli başlı fuarlar arasında saygın bir yere sahip olduğunu belirterek, tüm Denizli halkı adına böyle bir fuarda onur konuğu il olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Demir, “Denizli sanayisi, dünya çapında firmalara sahiptir. Yılda 2.5 milyar doları aşan bir ihracat gerçekleşiyoruz. Alnının teriyle, emeğini kazanan, kültürel özelliklerini üretime kazandıran, geçmişle geleceği birleştirerek geçim kaynakları yaratan Denizli,’de tekstilin yanı sıra, tarım, kablo ve makine sanayi gibi değişik sektörlerde büyük gelişmeler kaydediliyor. Denizli’nin jeotermal kaynakları antik çağlardan bugüne bölgeye güç kazandırıyor. Bu yönüyle, İEF’nin temasıyla da uyum gösteriyor” dedi.

Vali Kıraç: “İzmir, EXPO’yla bir ilke daha imza atacak”
İzmir Valisi M.Cahit Kıraç ise, İzmir’in adeta kendisiyle özdeşleşen Enternasyonal Fuar organizasyonu sayesinde fuarcılık ve uluslararası fuar organizasyonlarında engin tecrübeleri bulunduğuna işaret etti. Birçok alanda ilklerin öncüsü olan İzmir’in bir ilke daha imza atmak üzere, bu tecrübesini ve sahip olduğu pek çok özelliğini de dikkate alarak EXPO 2020 gibi çok önemli bir organizasyona aday olduğunu hatırlatan Vali Kıraç, “İzmir’in EXPO 2015 adaylığı sürecinde ve sonrasında göstermiş oldukları yakın ilgi, destek ve emekleri için Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’e, Sayın Başbakanımız ve Bakanlarımıza, İzmir milletvekilleri ile siyasi partilerin genel başkanlarına bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. İzmir’den hiçbir zaman esirgenmeyen bu desteklerin EXPO 2020 sürecinde de artarak devam edeceğine yürekten inanıyorum” dedi. Yurtdışından gelen delegasyon, sanayici ve işadamlarını da kentin bu büyük projesinde yanlarında görmek istediklerini ifade eden Kıraç, “Bu noktada tüm kurum ve kuruluşlarımızın yanısıra meslek kuruluşlarımızın, sivil toplum örgütleri, basın, kanaat önderi, sanayici ve işadamları ve vatandaşlarımızın topyekün olarak bu yarışta lobi faaliyetleriyle bizlere destek olacaklarını biliyorum” diye konuştu. Vali Kıraç, bu yılki teması “Çevre ve Çevre Teknolojileri” olarak belirlenen 80.İEF’nin çevre bilinci ve hassasiyeti ile çevrenin korunmasına ilişkin iyileştirmelerini daha da arttıracağını kaydetti.

Başkan Kocaoğlu: “EXPO 2020 adaylığı, İEF’ye önemli misyon yükledi”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, İzmir’in yerel yönetimi olarak; geçmiş uygarlıklar ve kültürlerle bağları güçlü, dünyadaki yeniliklere ve önemli uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapabilecek ölçüde dinamik, bilgiyle gelişen ve zenginleşen; refah düzeyi yüksek, çevresindeki doğal yaşamı, toprağı, suyu ve havası korunmuş bir kent için uğraş verdiklerini belirtti. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Hemşehrilerimizin ortak çıkarlarını gözeterek hakça planlama yapan, hizmet ve yatırımları dengeli dağıtan, sürdürülebilir bir çevreyi gözeten, sosyal kesimler arasındaki eşitsizlikleri azaltmış ve toplumsal barışı korumuş bir yönetim modelini tavizsiz uygulamaya çalışıyoruz” dedi.  Kapılarını 80. kez açan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın, kentin EXPO 2020 adaylığı ile birlikte çok daha önemli bir misyon üstlendiğini ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Bir yandan Gaziemir’deki 330 bin metrekarelik arazi üzerinde profesyoneller için ‘dünya ölçeğinde’ yeni bir fuar alanı oluştururken, diğer yandan da Kültürpark’taki 26 bin metrekarelik hollerimizi kongre merkezine dönüştürmek için çalışıyoruz. Fuarımızın geleneksel yapısını da, yeni eğlence, kültür ve sanat etkinlikleriyle zenginleştirmek, geliştirmek istiyoruz. Tüm stratejimizi İzmir’in 2020 yılında yapmasını arzuladığımız büyük EXPO organizasyonu üzerine kurarak projelerimizi bu ana hedef doğrultusunda yürütüyoruz” diye konuştu. İnciraltı’nın planlanması için özel yasa çıkarılmasının önemine değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Antalya örneğinde olduğu gibi, turizm ve hizmet sektörlerine, en kısa zamanda hem de birkaç kat fazla olarak geri döneceğine inandığımız özel teşviklerin getirilmesi ve bölgesel teşvik düzenlemesindeki eşitsizliğin giderilmesi konusunda Ankara’nın kentimize bu süreçte ‘omuz vermesine’ ihtiyacı var. Bu üç “mütevazı” talebimizin, Akdeniz’in en önemli kentlerinden biri olma hedefiyle hızlanan İzmir’in önündeki birkaç bariyerin kaldırılması olarak algılanmasını istiyoruz”

TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ise, İzmir,’in EXPO 2015 sürecinde yurtdışında çok rağbet gören bir kent olduğunu söyledi. 2020 adaylığına değinen Hisarcıklıoğlu, “Bu yarış sadece İzmir’in değil, ülkemizin yarışıdır. Biz TOBB olarak dün olduğu gibi bugünde bu sürece her türlü desteği vermeye hazırız. Çünkü, biliyoruz ki İzmir kazanırsa, Türkiye kazanır” diye konuştu. “İEF, İzmir’in dünyaya açılan penceresidir” diyen Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir’in daha büyük ve yeni bir fuar merkezine sahip olması gerektiğini biz de söylüyoruz. Bu müjdeyi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan aldık. Dünya markası olan bu kent, fuarlarla taçlanacak”
İZFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Gülerman da, İzmir Fuarı’nın, dünya barışına ve ülkelerin kaynaşmasına ve kalkınmasına hizmet edeceğini söyledi. Gülerman, fuarın Türkiye ekonomisine ayna tuttuğunu belirterek, ‘Sosyal yaşamı da renklendiren fuar, her yıl daha da ihtisaslaşıyor” diye konuştu.
Açılış kurdelesinin kesilmesiyle Açıkhava Tiyatrosu’ndaki tören son buldu. Katılımcılar daha sonra hep birlikte Kültürpark 1 No’lu holdeki Denizli ve 3 No’lu holdeki Avusturya standlarının açılışını gerçekleştirdi.

80.İEF hakkında kısa notlar…
İzmir Enternasyonal Fuarı, 80. yılında ilk kez ‘partner ülke’ uygulamasına geçti. Fuarın ticari yönünü ortaya çıkarma amacıyla yapılacak uygulamayla İzmir, partner olarak Avusturya’yı ağırlayacak.. Şimdiye değin, sırasıyla Fransa,  İtalya, Romanya, İsveç, Pakistan,  Endonezya, Hindistan, Bulgaristan, Moldova, Çin Halk Cumhuriyeti, Bosna ve Hersek, Mısır, Rusya Federasyonu,  Tunus,  Kazakistan, Ukrayna, Küba, Etiyopya’nın onur konuğu ülke olduğu fuarda, Avusturya partner ülke ünvanını alan ilk ülke olma özelliğine sahip.
2005 yılından bu yana sürdürülen ‘onur konuğu il’ uygulaması çerçevesinde bu yılki onur konuğu il ise Denizli. İzmir’den sonra Ege Bölgesi’nin en büyük ikinci kenti olan Denizli, 80. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda sanayi ve ticaretinin yanı sıra tarihsel zenginlikleri, yöresel kültürü, yemekleri, el sanatları, örf, adetleri ve diğer tüm yönleriyle, kendisini tanıtma ve sergileme olanağını bulacak. Önceki yıllarda sırasıyla Mardin, Uşak, Çorum, Karabük, Çanakkale ve Gaziantep ‘onur konuğu il’ olmuştu.

Her yıl farklı bir tema çerçevesinde düzenlen İzmir Enternasyonal Fuarı’nın bu yılki ana teması ‘Çevre ve Çevre Teknolojileri’ olarak belirlendi. Tema kapsamında 80.İzmir Enternasyonal ‘Çevre Zirvesi’ne de ev sahipliği yapacak. 80.İEF Çevre Zirvesi 15 – 16 – 17 Eylül 2011 tarihlerinde Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde düzenlenecek.
Bir genel ticaret fuarı niteliği taşıyan ve Türkiye’nin en eski fuar organizasyonu olan İEF’ye bu yıl 55 ülkeden 256’’sı yabancı 827’si yerli 1083 firmanın katılıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde düzenlenen fuarı, yaklaşık 1.5 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuar giriş ücretleri tam 2 TL, öğrenci 1 TL olarak belirlendi. Girişlerde kentkart kullanılacak.


 

TÜMÜ
Önceki Haber
Sonraki Haber