İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

hava durumu ikonu

Sayfası

Sayfa İçeriği

07
Eylül

​“İzmir’in ve İstanbul’un sinerjisini Türkiye’ye yayacağız”

TÜMÜ PAYLAŞ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İstanbul'un ilk kez Onur Konuğu İl olarak yer aldığı İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) kapsamında İzmir'e gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu makamında ağırladı. İzmir’in tarihi mekanlarını gezen iki büyük belediye başkanı vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılandı.

İki büyük belediye başkanı İzmir ve İstanbul’un sinerjisini birleştirerek güzel işler yapacaklarının altını çizdi. 

88. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın onur konuğu illlerinden biri olan İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i makamında ziyaret etti.

Onur konuğu il olarak fuara davet edilmekten büyük onur  duyduğunu belirten İmamoğlu, “İzmir Enternasyonel Fuarı Türkiye’nin fuarcılık, ticaret ve ekonomi tarihinin en önemli buluşma noktalarından biridir. İstanbul ve İzmir'in her konudaki birlikteliği Türkiye için muazzam bir enerji doğuracaktır. Biz başkanımız Tunç Soyer ile  birlikte kol kola girerek çalışacağız. Bunun için çok kararlıyız. İzmir'in bambaşka duygusu ve felsefesini, İstanbul'un tarihi ve bugüne dair varlığıyla birleştirdiğimizde, bunu akılla ve bilimle, kültürle ve sanatla pekiştirdiğimizde Türkiye için olağanüstü bir iş çıkacaktır" şeklinde konuştu.
 
İmamoğlu'nun sözleri üzerine Tunç Soyer ise, "Bir dünya şehri olan İstanbul'un İzmir'in konuğu olarak gelmesi çok onur verici. Biz de teşekkür ediyoruz. Aslında bu, gecikmiş bir buluşma. Ekrem Başkan ile daha kampanya döneminde İzmir'de bir miting yapma hayalimiz vardı. Gerçekleşmedi. Sonra yeniden niyetlendik, bu sefer seçimlerin yenilenmesi kararı çıktı. Nihayet bugüne geldik. Ben de bu anlamlı günde Başkan İmamoğlu'nun burada olmasından dolayı çok mutlu olduğumu paylaşmak isterim" dedi.
 
İmamoğlu, "İlkokul beşinci sınıfta İzmir Fuarı'na gelmiştim"
1982'de ilkokul beşinci sınıftayken İzmir Fuarı'na geldiğini söyleyen İmamoğlu, "İlkokulda Türkiye Hentbol Şampiyonası için Trabzon'dan Aydın'a gideceğiz. Çok değerli bir okul müdürümüz vardı. Bizi bir gün Ankara'ya Anıtkabir'i ziyarete götürdü. Sonra da bir gece İzmir Fuar'ını gezmek için İzmir'de kaldık. Hatta bir Fuar kapısının karşısındaki otelde kaldık. Sonra Aydın'a gittik ve Türkiye 4'üncüsü olarak Trabzon'a geri döndük. Hem Anıtkabir hem Fuar'ın olduğu çok hoş bir geziydi. Yıllar sonra İstanbul'u temsil etmek üzere tekrar İzmir'e gelmek onur verici" şeklinde konuştu.
 
"Bu kolektif ruhla çok güzel işler yapacağız"
 İmamoğlu iki şehrin nüfus büyüklüğüne dikkat çekerek,  "Her dört kişiden birinin yaşadığı iki şehirden söz ediyoruz. Onun için sorumluluğumuz büyük. Hem bizim hem Başkan Soyer'in. Ama bizim müthiş bir kolektif çalışma ruhumuz var. Bu kolektif ruhla Türkiye için çok güzel işler yapacağız" dedi.
 
Saat Kulesi'nin minyatürünü armağan etti
Ziyaretin sonunda  İmamoğlu, Soyer'e bir İstanbul tablosu hediye ederken Başkan Soyer de İmamoğlu'na Tarihi Saat Kulesi'nin minyatürünü armağan etti.
 
Soyer, “İçimiz sızladı”
Gazetecilerin CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun yargılandığı davada 9 yıl 8 ay hapis cezası almasıyla ilgili sorularına da yanıt veren Başkan Soyer, "İçimiz sızladı. Canan Hanım'ı çok yakından tanıyan, saygı duyan biri olarak bunu hak etmdiğini düşünüyorum. İnanıyorum ki üst mahkemeler bu kararı bozacaktır. Hiç hak etmediği bir nedenle aldığı bu cezanın kaldırılacağını düşünüyorum. Ben de sonuna kadar onun yanında durmaya devam edeceğim, onun için elimden ne geliyorsa yapmaya gayret edeceğim" dedi.
 
İmamoğlu ise aynı soruya, "Canan Kaftancıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu partisinin, Türkiye'nin en büyük kentinin il başkanıdır. Canan Hanım'ın her zaman yanındayız, yanında olacağız. Bu usulsüzlüğün Türkiye'nin üst mahkemelerinde giderileceğini düşünüyorum. Her şeye rağmen Türkiye'nin bu konuda en doğru kararı verecek hakimleri vardır ve onlar en doğru kararı vereceklerdir. Umut ediyorum, bu sorunlar çözümlenecek, ülkenin gündeminden kalkacak ve biz işimize bakacağız. Kol kola bu ülke için üretmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu
 
"İzmir sizinle gurur duyuyor"
Makamdaki buluşmanın ardından iki başkan Tarihi Kemeraltı Çarşısı'na Hisarönü'nden yürüyerek giriş yaptı. İmamoğlu ve Soyer, vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılandı. Müzisyenler İzmir Marşı çalarken, İzmirliler "İzmir, sizinle gurur duyuyor" sloganları attı.

İmamoğlu ve Soyer, Kızlarağası Hanı'nda vatandaşlarla birlikte çay içip sohbet etti. İzdihamdan yürümekte zorlanan iki başkana yıl boyunca sevgi gösterilerinde bulunan vatandaşlar, sık sık birlikte fotoğraf çektirmek için istekte bulundu.
 
Başkan Soyer ve İmamoğlu daha sonra geçmişi 2 bin 300 yıl öncesine dayanan ve dünyanın kent merkezindeki en büyük agoralarından biri olan Smyrna (İzmir) Agorası'na gitti. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ile birlikte gezen Soyer ve İmamoğlu,'na Agora Kazı Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy Agora'da yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. Agora programının ardından Soyer ve İmamoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılacağı fuar açılışı töreni için Kültürpark'a geçti.
TÜMÜ
Önceki Haber
Sonraki Haber