İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Sayfası

Sayfa İçeriği

Belediyemizce 1998 yılından bu yana her yıl Çevre Haftası boyunca Atık Pillerin Toplanması Kampanyası düzenleniyor.

İzmir Metropol Alan sınırları içinde ortaya çıkan atık pillerin Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği'ne göre toplanması, geri kazanımı veya nihai bertarafının sağlanabilmesi için yönetmeliğin yayımlandığı 2004 yılından itibaren, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ve ilçe belediyelerimiz ile işbirliği içinde çalışılıyor. 2004 yılında 8,5 ton atık pille başlayan kampanyada; her yıl yeni bir rekor kırıldı. Çevre dostlarının büyük ilgi gösterdiği kampanyada geçtiğimiz yıl 37.6 ton olan miktar, 2016 ylında 37.8 tona ulaştı.  
 

 
Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile yapılan protokol çerçevesinde, okullara, askeri tesislere, kamu kurum ve kuruluşlarına, muhtarlıklara, camilere, eczanelere, alışveriş merkezlerine, küçük ölçekli sağlık kuruluşlarına, hastanelere, fotoğraf stüdyolarına yerleştirilen atık pil bidonu ve kutularından ilçe belediyelerince toplanan atık pil miktarları kategoriler itibariyle 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne kadar belediyemize bildiriliyor. Atık Pil Toplama Kampanyası’na getirilen atık piller ve ilçe belediyelerince toplanan atık pil miktarları kategoriler itibariyle değerlendirilerek, dereceye girenlere teşvik amaçlı ödüller veriliyor.