Erişilebilirlik Butonu
TSE
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

21° hava durumu ikonu

Sayfası

Sayfa İçeriği

14
Ocak

İşte İzmir’in yeni fuar alanı

TÜMÜ PAYLAŞ

İzmirlilerin merakla beklediği yeni fuar alanının projesi belli oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, projenin ayrıntılarını ilk kez İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu toplantısında gösterilen animasyon filmi eşliğinde açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziemir'de yapılacak yeni fuar alanının animasyon görüntülerini ve projeye ait detayları ilk kez İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu (İEKKK) üyeleri ile paylaştı. Başkan Kocaoğlu, Kurul’un 18. toplantısının açılış bölümünde yıllardır mücadelesini verdikleri kentin en önemli ihtiyaçları arasında yer alan yeni fuar alanının proje çalışmalarının tamamlandığını belirterek, Nisan ayında yapılacak ihaleyi, projeyi gerçekleştirebilecek bir müteahhidin almasını umduklarını dile getirdi.

93 bin m² kapalı sergi alanı
Gaziemir’de yapılacak yeni fuar alanı proje çalışmasının sonuna gelindiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  toplam sergi alanının ilk etapta 6 hol ve bir özel sergi alanıyla birlikte 93 bin metrekare olacağını, fuar içinde yemek, eğlence ve diğer ihtiyaçların karşılanması için de sosyal tesislerin bulunacağını belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ayrıca, açılışlar, gösteriler ve geniş katılımlı etkinlikler için “arena” olarak adlandırılan 7-8 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacağını belirterek, toplam yapı için 160 bin metrekarelik bir alan ayrıldığını sözlerine ekledi. Alanda ayrıca simge yapı niteliğinde bir kule bulunacağını da açıklayan Başkan Aziz Kocaoğlu, alan içerisinde ileride otel ve kongre merkezi de yapılabileceğini söyledi. Başkan Kocaoğlu, bu tür projelerin inşaat tekniği açısından zorluk taşımadığını ve işi yapabilecek bir müteahhitin alması durumunda İzmir’in yeni fuar alanına kısa sürede kavuşacağını müjdeledi.
(Sunum da kullanılan video dosyasına "video galeri" sayfamızdan ulaşabilirsiniz.)

365 gün fuar
2006 Mart ayında kamulaştırma işlemlerine başlanan 337 dönüm alan için toplamda 26 milyon lira kamulaştırma bedeli ödeyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni fuar alanının tamamlanması ile birlikte kentte 365 gün fuar düzenlenmesinin önünü açmayı hedefliyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni fuar alanında sergi hollerinin yanı sıra, kokteyl alanı, seminer salonları ve firmalara yönelik görüşme odaları da yapacak. Fuar alanında sosyal donatı alanları yer alacak. Ayrıca açık ve kapalı otoparklar da fuar katılımcıları ile ziyaretçilerine hizmet verecek. Alan, çağdaş mekanların yanı sıra, teknik ve sosyal altyapı donanımlarıyla büyük boyutlu ihtisas fuarlarının gereksinimlerini karşılayabilecek niteliklere sahip olacak. Şehir içi ulaşım, konaklama ve hizmet alanlarına yakın konumuyla, fuar katılımcılarının yanı sıra kentliler de yeni fuar alanına kolayca ulaşabilecek. Yeni fuar alanında 93 bin metrekarelik kapalı sergi alanı dışında 31 bin metrekare de açık sergi alanı inşa edilecek. Proje kapsamında ileriye dönük kullanım için ise 30 bin metre kare rezerv alanı ayrıldı. Yeni fuarda rezerv alanlar dahil 118 bin metrekare açık ve kapalı otopark alanı bulunacak.

“Birlik ve beraberliğimiz örnek oldu”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu toplantıda, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nun 18. kez bir araya geldiğini de hatırlatarak, katılım gösteren tüm üyelere teşekkür etti. Kurul’un 80’i aşkın üyesiyle alanında İzmir’deki en geniş kapsamlı örgütlenme olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, “18 kez toplanması ve 1,5 yılı aşkın bir süredir bu platformun başarıyla çalışması, İzmir açısından bizi yüreklendiriyor, umutlandırıyor, çalışmalarımızda motive ediyor” diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, bu birlik ve beraberliğin sürmesi için tüm üyelerin katkı koyduğunu vurgulayarak “Hepimiz bu kentin kaderiyle kendi kaderini ortak görmüş bu kentin kalkınması için çalışan üreten insanlarız. Bunu düşünerek çalışmalarımız açısından korumamız kollamamız gereken örnek bir birliktelik sergiliyoruz.” dedi.

Liman İzmir’in kalbi
İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nda ele alınan bir diğer konu ise İzmir Limanı’nın yolcu ve yük limanı olarak yeniden yapılandırma çalışmaları oldu. Bu bölümde bir sunum yapan TCDD İzmir Alsancak Liman İşletme Müdürü Turan Yalçın, kısa ve orta vadede yapılacak çalışmalar hakkında kurul üyelerine bilgi verdi. Yalçın, yolcu limanı çalışmaları kapsamında 5 adet yeni nesil kruvaziyer gemi kapasiteli 350 metre uzunluğunda 2 adet iskele yapılmasının planlandığını, yük limanında ise iki adet 100 tonluk kaldırma kapasitesine sahip MHC vinci ve 8 çekicinin devreye alınarak kapasitede artış sağlanacağını açıkladı. Liman arazisinde bulunan 30 bin metrekarelik alanın da ıslah edilerek kullanıma açılacağını vurgulayan Turan Yalçın, liman işletme planının hazırlanması ve Karayolları’na ait kirişlerin kaldırılmasının da kısa vadede yapılacak çalışmalar arasında bulunduğunu söyledi.
İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nda ayrıca yeni planlanan kent merkezleri hakkında görüşler bildirildi, İzmir’in EXPO 2020 adaylığındaki son durum değerlendirmesi yapıldı ve Başkan Aziz Kocaoğlu tarafından İZSU Büyük Körfez Projesi hakkında bilgiler verildi.
TÜMÜ
Önceki Haber
Sonraki Haber