Erişilebilirlik Butonu
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

33° hava durumu ikonu

Sayfası

Sayfa İçeriği

09
Mart

Çoğu bitti, azı kaldı

TÜMÜ PAYLAŞ

Çoğu bitti, azı kaldı
Çoğu bitti, azı kaldı
Çoğu bitti, azı kaldı
Çoğu bitti, azı kaldı
Çoğu bitti, azı kaldı
Çoğu bitti, azı kaldı
Çoğu bitti, azı kaldı
Çoğu bitti, azı kaldı
Çoğu bitti, azı kaldı
Çoğu bitti, azı kaldı
Çoğu bitti, azı kaldı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Kasaplar Meydanı’nın altında oluşturmaya başladığı iki katlı otoparkın inşaatını tamamladı. Şimdi sıra üst  düzenlemelere geldi. Meydan, sözleşmedeki tarihten önce bitirilerek yaz başında hizmete açılacak. Büyükşehir, aynı alandaki 111 yıllık binada Göç ve Mübadele Anı Evi de kuruyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent dokusunu bozmadan otopark ihtiyacına çağdaş çözümler üretmek amacıyla yaşama geçirmeye başladığı Buca Kasaplar Meydanı Yeraltı Otoparkı ve Meydan düzenlemesi için hızlı tempoda çalışıyor. Türkiye’nin en büyük tam otomatik katlı otoparkı olan Alsancak Otoparkı ile Hatay Pazaryeri Katlı Otoparkı, Alsancak Spor Salonu Yeraltı Otoparkı ve Kültürpark Yeraltı Otoparkı’nı kente kazandıran Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Buca’nın otopark ve meydan ihtiyacına cevap verecek projede otopark kısmının inşaatını tamamladı.

Sözleşme tarihinden önce bitecek
2 katlı yeraltı otoparkının elektrik ve mekanik aksamları için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, bir yandan da üst kısımda kalan alanlarda oluşturulacak yeni  çekim merkezi için gerekli düzenlemeleri yapıyor. Toplam 6 bin 271 metrekarelik alanda uygulanan projeyle, 150 araçlık yeraltı otoparkının üst kısmında kalan alanlar değerlendirilerek Bucalıların hoşça vakit geçirecekleri bir mekan haline getiriliyor. Platform şeklinde yapılan meydan düzenlemesinde tören alanı ve yeşil alanlar oluşturuluyor. Solar gölgelikler, oturma grupları, gezinti yerleri, kafeterya, heykel alanı, kuru kum havuzu, yeni su elemanları ile birlikte Buca Kasaplar Meydanı ilçeye yakışır modern bir görünüme kavuşturulacak. Ayrıca meydan girişinde de dijital saat kulesi bulunacak.  Büyük bir hızla hayata geçirilen yatırımın  2016 Temmuz ayı olan  inşaat bitim tarihinden önce, yaz başında hizmete açılması planlanıyor.

“Göç ve Mübadele Anı Evi” de olacak
Öte yandan Buca Kasaplar Meydanı çevresinde bulunan 3 adet tarihi binadan ikisi İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi; diğer binanın restorasyon çalışması ise tamamlanmak üzere.  Büyükşehir Belediyesi, bu tarihi binalardan birini “Göç ve Mübadele Anı Evi” olarak düzenleyecek. 111 yıllık tarihi bina, Yunan nüfus mübadelesini yaşamış mübadiller ve onların akrabalarının bugüne kadar yaşattıkları kültürel yaşam öğelerini korumak, sergilemek ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlenecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi,  “Şimdi Paylaşma Zamanı” diyerek  anı evine destek bekliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi önceki yıllarda, Buca Kasaplar Meydanı’nda oluşturulan yeraltı otoparkı ve meydan düzenlemesi için kendi mülkiyetinde bulunan eski binaların yıkımını gerçekleştirmişti. Ayrıca özel mülkiyetlerde de kamulaştırma çalışmaları gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi’nin kamulaştırmalar, restorasyon, otopark ve meydan yapım gideri 11.5 milyon liraya ulaştı.
TÜMÜ
Önceki Haber
Sonraki Haber