İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

29° hava durumu ikonu

Sayfası

Sayfa İçeriği

02
Ağustos

Şemikler’de “mutlu son”

TÜMÜ PAYLAŞ

Şemikler’de “mutlu son”
Şemikler’de “mutlu son”
Şemikler’de “mutlu son”
Şemikler’de “mutlu son”
Türkiye’nin en büyük kent içi toplu ulaşım projelerinden biri olan Aliağa-Menderes banliyö hattının ikiye böldüğü Şemikler semtinde yaya ulaşımını sağlayacak ikinci yatırım da hayata geçirildi. 2011 yılında hizmete giren asansörlü ve yürüyen merdivenli üst geçitle iki yakası birleşen Şemikler’de vatandaşların isteği üzerine yapımına başlanan alt geçit de tamamlandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun Şemikler halkı ile yaptığı toplantılar sonrası mutabakat sağlanarak kapatılan hemzemin geçidin yerinde yapımına başlanan yaya alt geçidi tamamlanarak hizmete girdi. Bölgenin fiziki yapısı nedeniyle büyük zorluklar aşılarak yapılan altgeçidin inşaatında 160 adet fore kazık, 191 adet beton kolon kullanıldı. Yaklaşık 5 metre zemin altından yapılan altgeçit, 6 metre genişliğinde inşa edildi ve yaklaşık 32 metrelik tünel yapıldı. İşin en zor kısmı olarak nitelendirilen demiryolu hattının askıya alınması işini de başarıyla gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, tünel dahil olmak üzere tüm betonarme imalatların ardından çevre düzenlemesi çalışmalarını da bitirdi ve alt geçidi bölge halkının kullanımına sundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, aynı bölgede  ayrıca yaşlı ve engelli vatandaşların kullanabilmesi amacıyla asansörlü ve yürüyen merdivenli bir üst geçit de inşa etmişti.

Başkan Kocaoğlu’ndan sürpriz ziyaret

Bölgeye giderek incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, semt sakinleri ve esnafla bir araya geldi. Vatandaşlarla sohbet ederek sorunlarını dinleyen Başkan Kocaoğlu, çevredeki diğer eksikliklerin de giderilmesi için gerekli incelemeleri yaparak harekete geçeceklerini söyledi. Bölgedeki vatandaşların alt geçidin yürüyen bant sistemiyle çalışması yönündeki taleplerini inşaat alanının darlığı nedeniyle hayata geçiremediklerini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, gerekli iyileştirmeleri yaparak daha fazla insanın mutlu olmasını sağlayacaklarını duyurdu.

Daha güvenli ulaşım için

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin TCDD ile birlikte hayata geçirdiği 80 km. uzunluğundaki Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi kapsamında daha güvenli bir ulaşım sağlamak için hemzemin geçitler kapatılmıştı. Şemikler’de hayata geçirilen altgeçitle Erdoğan Akkaya Sokağı, Merkez Camii ve pazaryerinin önünden geçen 6418 Sokak birbirine bağlandı.
Büyükşehir Belediyesi, sıkıntı yaşanan tüm bölgelerde yaya ve araç geçişlerini sağlamak için alt ve üst geçitler inşa etmeyi sürdürüyor.


TÜMÜ
Önceki Haber
Sonraki Haber