Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

15° SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Tramvay Sistemi Kentte Ulaşım Konforunu Artırıyor

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Tramvay Sistemi Kentte Ulaşım Konforunu Artırıyor fotoğrafı 0
 Tramvay Sistemi Kentte Ulaşım Konforunu Artırıyor fotoğrafı 1
 Tramvay Sistemi Kentte Ulaşım Konforunu Artırıyor fotoğrafı 2
 Tramvay Sistemi Kentte Ulaşım Konforunu Artırıyor fotoğrafı 3
Karşıyaka tramvayı  
Alaybey-Karşıyaka-Mavişehir arasındaki 8.85 kilometrelik güzergah üzerinde 14 durak ve 17 araçlı tramvay hattında Nisan 2015'te başlayan çalışmaların tamamlanmasının ardından ilk deneme seferleri Aralık 2016'da başladı. Karşıyaka Tramvayı, ön işletim sürecinin tamamlanmasıyla birlikte 1 Temmuz 2017'de  duraklardan 10 dakikada bir geçecek şekilde ulaşım ağına katıldı.
 
Alaybey - Karşıyaka İskele arası tek hat olarak, Karşıyaka İskele-Suat Taşer açık hava tiyatrosu arası gidiş-geliş şeklinde çift hat olarak, Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu-Bostanlı Köprüsü arası kara ve deniz tarafı olmak üzere iki ayrı hat olarak ilerleyen güzergah, Bostanlı Köprüsünde hatlar birleşerek çift hat olarak İsmail Sivri Sokak, Şehit Cengiz Topel Caddesi, Selçuk Yaşar Sokak ve Caher Dudayev Bulvarı’nı takip ederek İzban Çiğli Depo tesisleri yanından geçerek Ataşehir durağında son buluyor.
 
 
Konak Tramvayı
F.Altay Meydanı – Konak – Halkapınar arasında çift hat 25.2 kilometre uzunluğunda  18 durak ve 21 araçlı tramvay hattında ray döşeme çalışmaları Kasım 2015'de başladı, Ocak 2018 sonunda çalışmalar tamamlandı. Tramvayın 2018 Şubat ayı ortasında başlayacak deneme seferleri sonunda pik saatlerde 3’er dakika aralıklarla çalışması planlanıyor.

F.Altay Meydanından başlayan hat Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda kara ve deniz tarafı olmak üzere iki ayrı hat olarak sahil boyunca devam ediyor ve Küçükyalı'da birleşiyor. Bu noktadan  sonra deniz tarafında çift hat olarak Konak Meydanına ulaşarak, Cumhuriyet Bulvarının Alsancak gidiş yönüne doğru en sol şeritten Gazi Bulvarına varıyor. Gazi Bulvarı’na çift hat olarak dönen güzergah burada bulunan çınar ağaçlarına zarar vermeden çınar ağaçlarının arasında ilerleyerek, Şair Eşref Bulvarı’na  erişiyor.  Şair Eşref Bulvarı orta refüjdeki dut ağaçlarının korunması amacıyla değiştirilen projeye göre tramvay hattı burada gidiş ve geliş olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Hat, Alsancak camii önünde tekrar birleşerek Ali Çetinkaya Bulvarı’na oradan Atatürk Kapalı Spor Salonu önünden Ziya Gökalp Bulvarı’na varıyor.  Vahap Özaltay Meydanı’na kadar bu şekilde devam edeh hat, Alsancak Garı yakınında tekrar ayrılarak gidiş istikameti Şehitler Caddesinden, geliş istikameti Liman Caddesinden olacak şekilde Halkapınar Tramvay Depo Alanı’nda son buluyor.
 
İzmir Tramvayında Yapım Süreci
Tramvay Sistemi, İzmir Ana Ulaşım Planında öngörülerek dört bölgede yapılması planlandı. Metro sistemini tamamlayıcı nitelikte uygulamaya alınan  Konak Tramvayı  ile Karşıyaka Tramvay hattının yapımı ile bu iki hatta çalışacak toplam 38 araç ve yedek parçalarının temini için ihale Şubat 2014'te gerçekleşti.  
Bu ihaleye yapılan itirazın KİK (Kamu İhale Kurumu) tarafından reddedilmesinin ardından önü açılan iki proje için birinci  avantajlı firma olan Gülermak Ağır San. İnş. Ve Taah. A.Ş ile sözleşme imzalanarak yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanmıştı. 
Proje için  Dünya Bankası’nın alt kuruluşu olan IFC (Uluslararası Finans Kuruluşu), AFD (Fransız Kalkınma Ajansı), ve MİGA (Çok Taraflı Garanti Kurumu) garantili ING Bank ile toplam 165 Milyon Euro'luk kredi anlaşması imzalanmıştıı.  
 
Konak ve Karşıyaka tramvaylar için güzergah boyunca çift hat olmak üzere, toplam 42.2 km. ray döşendi. Depo sahalarında ise ayrıca 3.8 km.lik tramvay hattı oluşturuldu. 

Bir tanesi Karşıyaka-Mavişehir bölgesinde, diğeri Konak-Halkapınar bölgesindeki depo sahalarında olmak üzere 2 adet Atölye-Yönetim Binası, 2 adet Destek Binası ve 2 adet Araç Yıkama Tesisi inşa edildi. 
Bostanlı Deresi üzerinde bir adet çelik tramvay köprüsü yapılırken, aynı dere üzerindeki betonarme köprü ve Meles Deresi üzerindeki prefabrik köprü de yenilendi. 
17 araç ve 14 durağın hizmet verdiği Karşıyaka Hattı’nda 2’si depo sahasında olmak üzere 6 adet, 21 araç ve 18 durağın hizmet vereceği Konak Hattı’nda ise 2’si depo sahasında olmak üzere 8 adet trafo binası yapıldı. 
Enerji temin ve haberleşme amaçlı olarak kullanılmak üzere yaklaşık 500 km kablo çekildi.  - Güzergah boyunca yaklaşık 70 bin m² yeni çim alan yaratıldı.
Proje sırasında 300 kişi fiilen görev yaptı.