Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

30° SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Süt Kuzusu

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Süt Kuzusu fotoğrafı 0
 Süt Kuzusu fotoğrafı 1
 Süt Kuzusu fotoğrafı 2
 Süt Kuzusu fotoğrafı 3
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2012 yılında başlattığı “Süt Kuzusu Projesi” 5. yılını kutluyor.
İlk yıl 1 milyon 142 bin litre süt ile başlayan dağıtımlar 2017 yılı sonunnda  55  milyon litreye ulaştı.

Tire Süt Kooperatifi işbirliğiyle gerçekleştirilen  çalışmayla sütler Tire ilçesi ve çevre köylerdeki yaklaşık 2 bin 500 üreticinin ineklerinden sağılıyor. 

Süt Kuzusu uygulamasıyla çocuklar ayda bir 8 litre sütü alıyor. Sütler 62 ekiple 388 mahallede kapı kapı dolaşılarak dağıtılıyor. 
 
1-5 yaş grubunda çocuğu olan ailelere verilen süt desteği, 2017 yılı sonunda  125 bin ailede 131 bin çocuğa ulaştı. Dağıtım Balçova, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Konak, Narlıdere ve Urla - Zeytinalanı Mahallesi ve Menemen - Ulukent, Koyundere ve Asarlık ilçelerinde sürüyor. 

Süt Kuzusu, 2017 yılı sonunda kentimizde yaşan 6 bin 500 göçmen çocuğa da ulaşmaya başladı.

2007 yılından bu yana Tire Süt Kooperatifi’nden alım yaparak hem üreticiyi koruyan hem de çocuklara sağlıklı süt içiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Okul Sütü projesi ile 2008–2012 yılları arasında, 250 okuldaki 220 bin çocuğa düzenli olarak süt dağıttı. Bu projenin daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanması üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kez çalışmalarını 1-5 yaş grubu çocuklar için “Süt Kuzusu” adı altında sürdürmeye başladı.Yerel yönetim tarafından desteklenen Tireli süt üreticileri de, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO tarafından “Dünyanın en iyi kırsal kalkınma modeli ödülü”ne layık görüldü.