Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

11.3° SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Mithatpaşa Meydanı Üst Düzenlemesi ve Alt Geçidi

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Mithatpaşa Meydanı Üst Düzenlemesi ve Alt Geçidi fotoğrafı 0
 Mithatpaşa Meydanı Üst Düzenlemesi ve Alt Geçidi fotoğrafı 1
 Mithatpaşa Meydanı Üst Düzenlemesi ve Alt Geçidi fotoğrafı 2
 Mithatpaşa Meydanı Üst Düzenlemesi ve Alt Geçidi fotoğrafı 3
Mustafa Kemal Sahil Bulvarı trafiğini rahatlatmak ve bölgeye yeni bir soluk getirmek amacıyla karayolu alt geçit çalışmaları ve kıyı düzenlemeleri İzmirDeniz kapsamında birbütün olarak değerlendirildi.

Yoğun yapılaşmanın ve trafiğin bulunduğu alan, Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi ve Hamidiye Cami önünde, Mithatpaşa Parkı'nı da içeren alan alt geçidin üzerinde 71 bin 500 metrekarelik alandaki kesintisiz yaya geçişini sağlayan düzenlemeyle İzmirliler’in  denizle bütünleşeceği, kent içinde nefes alacağı bir alana dönüştürülüyor .Yolun yer altına alınması ile üstünde yaratılan meydan yoğun trafik gürültüsünden de uzaklaşıyor.

Mithatpaşa Meydanın çocuk oyun alanı, sahne olarak kullanılabilecek gösteri alanı, su oyun alanı, dinlenme alanları, bisiklet ve yaya yolları, özel tasarlanmış kentsel donatılar, otomatik tuvaletler ve etkinlik alanlarının yer aldığı  tasarım ve peyzaj düzenlemesi içeriyor. Tramvay meydanı da kullanacak.

Çalışmalarla; Mithatpaşa Parkı’nın kara tarafında kalan tarihi doku da daha görünür ve algılanır hale gelecek. 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı adı verilen meydanda, sanatçı Günnur Özsoy'un anıt heykel çalışması da yer alacak. Anıt, birlik ve beraberliği, İzmirliler’in demokrasiye inancını anlatacak.
 
İmar planı sürecinin tamamlanmasının ardından planlanan ikinci etapta ise deniz ulaşımını güçlendirmek amacıyla kıyıda vapur iskelesi ve tekne yanaşma yeri de yapılacak.