Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

15.7° SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Mezarlık Bilgi Sistemimiz Kolaylık Sağlıyor

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Mezarlık Bilgi Sistemimiz Kolaylık Sağlıyor  fotoğrafı 0
 Mezarlık Bilgi Sistemimiz Kolaylık Sağlıyor  fotoğrafı 1
Harita ve CBS Daire Başkanlığı, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğümüz çalışanlarınca hayata geçirilen mefta ve mezar yeri bilgilerinin sorgulanabildiği Coğrafi Mezarlık Bilgi Sistemi uygulaması 2013 yılında kullanıma sunuldu. 

Uygulama ile; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanındaki mezarlıklarda bulunan yakınlarına ait kabirlerin yeri, fotoğrafı bilgisayar ekranından görüntülenmekte  ve istenildiğinde mezarın konumunu gösteren harita çıktısını alınabiliyor. 

Uygulama ziyaretçilere çok büyük bir kolaylık  sunuyor,  mezarlıkları ziyaret edenler, aradıkları mezarı hızla bulabiliyor,  mezarlıkta görevli aramak zorunda kalmıyor.  Özel günlerde, ziyaretçi çokluğundan yaşanan karışıklık büyük ölçüde azalacak.

Uygulamanın getirdiği bir diğer kolaylık ise; mezar yeri ihtiyacı doğduğunda talep edilen mezarlıkta yer olmaması halinde diğer mezarlıklardaki boş mezar önerisi alınabiliyor. 
Yeni gömü yerlerinin belirlenmesi,  sayısal harita verileri üzerinden mekânsal planlamalar yapılarak ve yeni mezar yerlerinin oluşturabilmesi de kuruma ayrıca avantaj sağlıyor. 

Söz konusu uygulamadaki  17 mezarlık  (Bornova Kokluca Mezarlığı, Kemalpaşa Cennetbehçesi Mezarlığı, Bornova Yeni Mezarlığı, Buca Gökdere Mezarlığı, Eski Foça Yeni Halk Mezarlığı,Karşıyaka Soğukkuyu Mezarlığı, Eski Bornova Mezarlığı, Karabağlar Paşaköprü Mezarlığı, Yeni Buca Mezarlığı, Bayraklı Doğançay Mezarlığı, Bornova Işıkkent Mezarlığı, Bornova Pınarbaşı Mezarlığı, Kemalpaşa Hacılarkırı Mezarlığı, Eski Balçova Mezarlığı, Yeni Balçova Mezarlığı, Aşağı Narlıdere Mezarlığı, Yukarı Narlıdere mezarlığı) proje kapsamında bu linkte hizmet veriyor.  

Bu mezarlıklara ek olarak Karşıyaka Örnekköy Mezarlığı, Gaziemir Eski Mezarlık, Gaziemir Sarnıç Mezarlığı, Dikili Merkez Mezarlığı ile Karabağlar Yeşilyurt mezarlıklarının sisteme dahil edilmesi çalışmaları devam ediyor,  2017 yılı sonunda bu mezarlıklarında sisteme dahil edilmesi planlanıyor.