Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

15.8° HAFİF SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Konak Pasaport Kıyı Düzenlemesi

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Konak Pasaport Kıyı Düzenlemesi fotoğrafı 0
 Konak Pasaport Kıyı Düzenlemesi fotoğrafı 1
 Konak Pasaport Kıyı Düzenlemesi fotoğrafı 2
 Konak Pasaport Kıyı Düzenlemesi fotoğrafı 3
 Konak Pasaport Kıyı Düzenlemesi fotoğrafı 4
 Konak Pasaport Kıyı Düzenlemesi fotoğrafı 5
 Konak Pasaport Kıyı Düzenlemesi fotoğrafı 6
Kıyı tasarım çalışmalarının ilk ayağı olarak başlayan, Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier arasındaki yaklaşık 700 metrelik Pasaport sahili, herkesin rahatça gezip dolaşabildiği estetik, yeni  bir görünüme kavuştu.

Rıhtım tarafında yer alan döşeme kaplamasında bulunan deniz dalgası formu korunarak yenilendi. Yaya yolu ve bisiklet yolu ayrıldı. Rampalar ve hissedilebilir yüzey kaplamaları  ile engelliler için de kıyıda bağımsız dolaşma olanağı sağlandı. Pasaport'ta yer alan işletme önlerinde, özel tasarlanmış tentelerle daha konforlu bir kullanım ve nitelikli bir görsellik sağlandı. Kara tarafında yer alan yaya kaldırımları genişletildi ve otopark cepleri oluşturuldu. Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier arasında denize açılan dört küçük ara meydan da dinlenme ve buluşma alanları olarak düzenlendi. Meydanlar, kent donatıları, ağaç altı aydınlatma elemanları ve bisiklet parkları  ile kullanım konforu arttırıldı.

Konak Pier’den Karataş’a uzanan 1 km uzunluğundaki kıyı şeridi ile 72 bin m2’lik alandaki uygulamalar tamamlandı.  Konak kıyıları yaya, bisikletli ve engellilere uygun yollarla , görsel konforu arttıran aydınlatma elemanlarıyla güçlendirildi. Kıyı iklimine uygun ağaçlar ve peyzaj çalışmalarıyla yenilenen Konak, İzmirlilerle buluştu.

Pier’le kıyıdaki gemi heykeli arasındaki yaklaşık 2  bin 500 m2’lik alan, 40 civarında palmiye ile gölgelendirildi ve bu alana oturma grupları yerleştirildi. Güneşli İzmir kıyılarını daha rahat ve kullanışlı hale getirmek amacıyla, Konak kıyıları için ahşap pergoleler yapıldı. Konak İskele’nin Karataş tarafında yer alan, İzmirlilerin muhteşem Körfez görüntüsünü izlemek için buluştuğu çim amfiler yenilendi. Kıyıyla otopark arasında kalan yeşil çim amfi alanı seyir  terasına dönüştürüldü.  Yeşil amfilerin yakınında yer alan çocuk oyun alanında, ’’Deniz’’ temalı kayık, deniz feneri  gibi kent ve kıyı kimliğini vurgulayan oyun elemanları kullanıldı.

İzmirlilerin kıyıda amatör balıkçılık yapma talebi, Konak Vapur İskelesi'nden Karataş'a uzanan kıyı şeridine yerleştirilen prefabrik olta birimleriyle karşılandı.