Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

15.8° HAFİF SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

​Yeşil Alanlarda Koruma ve Bakım Kesintisiz Sürüyor

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 ​Yeşil Alanlarda Koruma ve Bakım Kesintisiz Sürüyor fotoğrafı 0
 ​Yeşil Alanlarda Koruma ve Bakım Kesintisiz Sürüyor fotoğrafı 1
 ​Yeşil Alanlarda Koruma ve Bakım Kesintisiz Sürüyor fotoğrafı 2
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentle bütünleşen palmiye, çam ağaçları ve kültürpark mirasına kadar yeşil dokuyu güçlendiren peyzaj amaçlı kullanılan tüm ağaçları koruma altına aldı.

Palmiyelere bilimsel koruma
Kentin simgeleri arasında yer alan palmiyeleri palmiye kırmızı böceğine ( Rhynchophorus ferrugineus ) karşı korumak için Türkiye'de ilk kez uygulanan "endoterapi" yönteminin uygulamaya  başladı. Amerika,Fransa,İtalya, ve İspanya'da kullanılan  bu yöntem,ilk olarak Konak meydanı'ndaki palmiyelere uygulandı. Palmiye Kırmızı Böceğine  karşı 2008 yılından bu yana zirai mücadele yürüten İzmi Büyükşehir Belediyesi uyguladığı yöntemlere  ( ilaçlama,tuzaklama,ve imha ) ek olarak "endoterapi " yöntemini de uygulamaya başladı. İspanyada geliştirilen bilimsel tabanlı çalışmada ağaca 3 ayrı noktadan takılan sondaların içine belirlenmiş ölçülerde su ve ilaç karışımı enjekte edilebiliyor.

50 bin Çam ağacına biyolojik mücadele devam ediyor
Çam ağaçlarında oluşan çam kese böceği ( Thaumetopoea pityocampa )zararlısına karşı çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen biyolojik içerikli ilaç kullanılmaktadır.İlaçlama "mist blower "adı verilen ilaçlama makinesi ile yapılmaktadır. Bu sayede kullanılan ilaç ağaca tam olarak etki etmektedir. Bu yöntemle her yıl 50.000 'nin üzerinde ağaç ilaçlanmaktadır.Mücadelenin gerçekleştiği bölgelerde zararlının etkisi önemli derecede azalmıştır.

Asırlık çınar ağaçlarında restorasyon çalışmaları...
Konak ,Bornova , Buca Karabağlar gibi kent merkezindeki ilçelerde aralarında 500-600 yaşında ulu çınarların da bulunduğu anıt ağaç niteliği taşıyan ağaçların resterasyon çalışmaları sürüyor.

Bu kapsama  Menderes,Torbalı , Beydağ,Tire,Bergama,Kınık,Dikili 'de alındı. Çalışma yapılan ilçerdeki asırlık çınarlar hastalık ve zaralılardan arındırıldı, ağacın zarar görmüş kısımları resterasyon çalışmalarında kullanılan özel bir malzeme ile kapatıldı. Devrilme riski oluşturacak, çürümüş ana dallarda da temel budamalar yapan Büyükşehir belediyesi  ekipleri, rüzgardan sıkıntı yaşayacak dallar için çelik tellerle gergi şeklinde statik koruma hazırlıyor. Yıllara meydan okuyan ,ancak yıkılma tehdidi altındaki asırlık çınarlar, böylece "gençleştirme operasyonu" ile gelecek kuşaklara önemli bir miras olarak kalıyor.