500 BisikletElektrikli OtobüsEngelli Dostuİzmir MetrosuKonforlu Bir Yolculuk50 Otomobil Yolcuyu Taşıma Gücünde130 Kilometreye Çıkardıkİzmir Tramvayı15 Yolcu Gemisinin İsmlerini İzmirliler Belirledi
İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Kent Koleji Şube Müdürlüğü, İzmir’in ekonomik kalkınmasına, rekabet gücünün ve istihdamın artırılmasına, nitelikli insan kaynağının çeşitlendirilmesine yönelik projeler geliştirmektedir.
 
Bu kapsamdaki Kent Koleji modeli ile yerelde de kalkındırmayı sağlamak amacıyla mesleki bilgi ve becerileri geliştirmeye yönelik ücretsiz eğitimler düzenlemektedir.
 
Kursiyerlerimiz aldıkları eğitimler doğrultusunda seçtikleri branşa göre uygulamalı çalışmalar yapmaktadır. Eğitim programlarının yanı sıra sağlık, aile ve hukuk gibi çeşitli konularda paneller gerçekleştirilmektedir. Yıl sonunda ürünlerin sergilendiği, branş tanıtımlarının yapıldığı, çeşitli gösterilerin düzenlendiği bir sergi ve sertifika töreni düzenlenmektedir. Kursiyerlerimiz yıl içinde ve yıl sonunda yapılan sınavlarda başarılı oldukları takdirde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika almaya hak kazanır.
 
Belediyemiz tarafından  2006 yılından bugüne kadar İZMEB Meslek Edindirme ve Beceri Kursları adı altında 11 farklı merkezde 75 branşta 2 binden fazla  kurs açıldı. Bu kurslarda 53 bin 500 kursiyer eğitim aldı. MEB Onaylı açılan kurslarda ise 25.050 kursiyer sertifika aldı. Kent Koleji olarak , ilk eğitimler 2014 Ekim ayında verildi. İmalat sanayisinin ihtiyacı olan teknik eleman eksikliğini gidermek amacıyla açılan “Kaynak, CNC, PLC ve CAD/CAM” branşlarındaki kurslar  2014 Aralık ayında tamamlanmıştır. Kent Koleji, 2015 yılında branş sayılarını artırılarak (Sıhhi Tesisat, CNC, PLC ve CAD/CAM, Hidrolik, Pnömatik, Soğutma, Asansör Bakım, Asansör Montaj, Kaynak, Doğalgaz Tesisatı, Kalorifer Tesisatı ile turizm sektörüne yönelik Servis Elemanı, Aşçı Çırağı, Kat Hizmetleri, Ön Büro Hizmetleri vb. gibi) daha geniş bir alanda hizmet vermek için çalışmalarına devam etmektedir.
 
İBB İzmir Kent Koleji hedef kitlesinde;  
Kadın ve genç işsizler başta olmak üzere İzmir’deki tüm işsizler;
enilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri, Bilgi İletişim Teknolojileri, Giyim Eşyası Sanayi, Turizm Ve Lojistik sektörleri başta olmak üzere İzmir’de bulunan çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren ve ara eleman ihtiyacı bulunan işletmeler;
Belli bir alanda çalışan ancak alanında nitelik kazanmak veya niteliklerini artırmak isteyen aktif işgücünde yer alan kişiler
Üniversite ve liselerin teknik bölümlerinde okuyan öğrenciler yer alır. 

Kent Koleji Modeli ile;
İşsizliğin azaltılması, 
İş gücünün daha nitelikli hale getirilmesi,
Ara eleman ihtiyacı bulunan sektörlerde talepler doğrultusunda esnek, sürekli ve güncel teknik ve mesleki eğitim hizmeti sağlanması,
Eğitim-istihdam ilişkisi açısından kamu-özel-sivil toplum kuruluşlarının aynı amaç etrafında ortak çalışmasını sağlayarak ortaklık ve işbirliği yapılması,
Mesleki bilginin beceriye ve tasarıma dönüşmesi amacıyla eğitimlerinde uygulama ve tasarıma ağırlık verilmesi, 
Dünyadaki yenilikçi uygulamalardan hareketle, kursiyerlerin ve İzmir’de üniversite ve liselerin teknik bölümlerinde okuyan öğrencilerin yararlanabileceği Fabrikasyon Laboratuarı’nın (FABLAB) kurulması, 
Uzun süreli işsizler, kadınlar, genç işsizler, göç edenler ve engelliler gibi dezavantajlı gruplara öncelik verilmesi,
Bir işte çalışmasına rağmen, değişen nitelik ihtiyacına adapte olamayan bireylere yeni beceriler kazandırılması,
Mesleki eğitimin yanı sıra, tüm bu grupların eğitime katılım düzeyini ve istihdam edilebilirliklerini arttıracak destekleyici çalışmaların uygulanması hedeflenmektedir. 
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Koleji;
Ege Üniversitesi,
Dokuz Eylül Üniversitesi,
Makine Mühendisleri Odası,
Ziraat Mühendisleri Odası,
Meslek Liseleri,
İŞKUR, ve  Halk Eğitimi Merkezleri işbirliğiyle kurslar açmaktadır.
 
 
Yarımada Kalkınma Stratejisi Kapsamında Açılan Mesleki Kurslar;
Yarımada Kalkınma Stratejisi Kapsamında; ilçelerimizde istihdama ihtiyaç duyulan mesleklerin tespiti yapılarak planladı. 
 
Karaburun'da;
Sepet Örücülüğü, Ahşap Yakma, Sabun Yapımı, Girişimcilik, Ev Pansiyonculuğu branşlarında eğitimler başarıyla tamamlanmıştır. Balık Ağı Örme, Balık İşleme Teknikleri, Seramik, Taş Duvar Örme branşlarında ise kayıtlar devam etmektedir.

Urla’da;
Aşçılık, Pastacılık, Girişimcilik ve Ev Pansiyonculuğu ( Urla ve Barbaros Köyünde)  branşlarındaki eğitimler başarıyla tamamlanmıştır.
Taş Ustası, Servis Komisi, Balık Ağı Örme, Balık İşleme Teknikleri, Mozaik, Sabun Yapımı branşlarında eğitimler için kayıtlar devam etmektedir.

Seferihisar’da ise;
Orhanlı Köyünde Reçel Yapımı Eğitimi başladı; Turşu ve Pekmez Yapımı eğitimleri ile devam edecektir.
Ayrıca Seferihisar Belediyesi, ilçedeki talep edilen branşların belirlenerek açılmasına ilişkin çalışmalar da sürdürülüyor. 

Beydağ ve çevresinde unutulmaya yüz tutmuş gelir kaynakları olarak tespit ettiğimiz; "İpek Kozacılığı" ve "Dokuma" kursu, Beydağ Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi  işbirliği ile başladı. "İpek Kozacılığı" kursu  devam ediyor.
 
Dikili Belediyesi İşbirliğinde Açılacak Kurslar ve "Kent Koleji Topraksız (Sanayileşmiş) Tarım Kalite ve İstihdama Yatırım" Projesi
Dikili köylerinin önemli gelir kaynakları arasında yer alan "Yağcıbedir Kilimleri Dokuma" kursu ile "Ev Pansiyoncuğu", "Aşçılık", "Pastacılık", "Turizm" ve "Kat Hizmetleri" gibi kurslar planlanıyor.. Dikili Belediyesi personelinin "Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler" alanındaki eğitimleriyle ilgili çalışmalar sürüyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başvuru sahibi olduğu “Kent Koleji Topraksız (Sanayileşmiş) Tarım: Kalite ve İstihdama Yatırım" projesi, “İlçeler Arası Gelişmişlik Farkının Azaltılması Mali Destek Programı, Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar” bileşeninden destek almaya hak kazandı. Dikili ilçesinde proje kapsamında kurulacak tam otomasyonlu topraksız tarım eğitim ve uygulama serası ile İzmir'de tarımsal üretim kapasitesinin, tarımsal ürünlerin kalitesinin ve katma değerinin arttırılması, topraksız tarımın yaygınlaştırılması ve bu yolla dezavantajlı olan ilçeler başta olmak üzere istihdam ve gelir düzeyinin artırılması hedefleniyor. 
 
Kent koleji Kurs Merkezleri
Evka 1 kurs merkezi: 420 05 50
Toros kurs merkezi: 433 83 53
Karabağlar kurs merkezi:253 64 66
Evka 2 kurs merkezi: 370 33 17
Egekent kurs merkezi: 386 39 67
Çamdibi kurs merkezi: 293 40 38
Gaziemir kurs merkezi: 293 46 03
Evka 4 kurs merkezi: 351 67 07
Bayraklı kurs merkezi: 293 45 45
http://ibbkentkoleji.izmir.bel.tr/
Tüm eğitimlerin ücretsiz gerçekleştirildiği Kent Koleji sayfasına http://www.ibbmeslekfabrikasi.com adresinden erişebilirsiniz.
Loading..
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz..