İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

28° GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI

Sayfası

Sayfa İçeriği

10
Ocak

60 yaş kartları için formül aranıyor

TÜMÜ PAYLAŞ

Büyükşehir Meclisi CHP Grubu, 60 yaş ve üzeri kişilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz veya indirimli yararlanması amacıyla, Bakanlar Kurulu’na iletilmek üzere temenni kararı alınmasına ilişkin önerge sundu. Grup Sözcüsü Murat Bakan, “Sayıştay’ı yok sayamayız. Çünkü burası İzmir! Halen tutuklu olan Genel Sekreterimize savcılıktaki sorgusunda 16 tane Sayıştay sorgusu soruldu. Türkiye Cumhuriyeti’nde 3 bine yakın belediye var. Sayıştay sorgularının savcılık sorgusu olarak özel yetkili mahkemeler eli ile sorulduğu tek yer İzmir. Dolayısıyla yaşadığımız kentin gerçeklerini gözetmek zorundayız” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2012 yılındaki ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanvekili Adnan Oğuz Akyarlı’nın yönettiği toplantıda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşımda uzun yıllardır yürüttüğü 60 Yaş Kartı uygulamasının Sayıştay Daireler Kurulu’nun kararı gereğince sona erdirilmesi konusu da tartışıldı.

Meclis gündem maddeleri görüşülmeden önce Cumhuriyet Halk Partili meclis üyelerinden oluşan bir grup, Bakanlar Kurulu’na iletilmek üzere; 60 yaş ve üzeri kişilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz veya indirimli yararlanması amacıyla temenni kararı alınmasına ilişkin önerge sundu. Önergede Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 60- 74 yaş arası kişilerin “yaşlı” sayıldığı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre ise kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaşını doldurmuş kişilere yaşlılık aylığı bağlanabildiği belirtildi. Bu kapsamda önergede yaşlı bireylerin gelir, sağlık, barınma, beslenme ve ulaşım ihtiyaçlarının karşılanmasının çağdaş toplumun gereği olduğu vurgulandı. CHP gurubu tarafından verilen önerge, mecliste Adalet ve Kalkınma Partisi’nin red oylarına karşılık “oy çokluğu” ile kabul edildi.

“Burası İzmir!”
Oylama öncesinde önerge hakkında görüşlerini bildiren AKP Grup Başkan Vekili Kenan Çakar, önergenin 60 yaş kartlarının iptal edilmesine altlık oluşturulması için verilmiş bir önerge olduğunu öne sürdü. Bunun üzerine söz alan CHP Grup Sözcüsü Murat Bakan, 60 yaş kartı ile ilgili Sayıştay Daireler Kurulu Kararı’nın yok varsayılamayacağını söyleyerek, “Bu iş siyasi polemik konusu olmamalı. Bir çözüm önerisi var ve bu çözüm önerisi etrafında kenetlenilmesini istiyorum. Biz Sayıştay kararı doğrultusunda işlemimizi icra etmek zorundayız. Sayıştay’ı yok sayamayız. Niye yok sayamayız? Çünkü burası İzmir! Bizim şu an tutuklu olan Genel Sekreterimiz Pervin Şenel Genç’e savcılıktaki sorgusunda 16 tane Sayıştay sorgusu soruldu. Türkiye Cumhuriyeti’nde 3 bine yakın belediye var. İlama bağlanmayan, Sayıştay sorgularının savcılık sorgusu olarak özel yetkili mahkemeler eli ile sorulduğu tek yer İzmir. Dolayısıyla yaşadığımız kentin gerçeklerini gözetmek zorundayız. Biz yasalara uymak konusunda hassasiyetle davranıyoruz. Burada yasal bir boşluk varsa, bu yasal boşluğun doldurulması için birlikte mücadele edelim” dedi.

Aynı yönetmeliği geçmiş yıllarda da Sayıştay’a gönderilmesine rağmen, bugün olduğu gibi bir eleştiri gelmediğine dikkat çeken Murat Bakan şöyle devam etti: “Bugün sorun, yasama organı adına mali denetim yapan, gereğinde suç duyurusu yapabildikleri yani bu konuda en güçlü yasal kurum olan Sayıştay’ın istişari görüşü doğrultusunda oluşan bir durumdur. Bu istişari görüşün hukuki niteliği nedir. Sayıştay’ın verdiği üç tür görüş vardır: Uygun görüş, ihtiyati görüş ve zorunlu görüş. Bu mali hüküm içeren yönetmeliğin verdiği görüş ‘zorunlu’ görüştür. Yani biz zorunlu olarak bu yönetmeliği uygulamaya koyabilmek için Sayıştay’a göndermek zorundayız. Sayıştay bu maddenin ‘hukuki dayanağı yok’ diyor. Bununla ilgili yasal maddeyi hatırlatıyor. Biz de aynı yasa maddesi konusunda karar almaya yetkili organın Bakanlar Kurulu olduğunu söylüyor. Bu sorunu Türk ulusuna hayırlı olacak bir şekilde çözmek istiyoruz. Önergemiz bu çerçevede ulusal çözüme katkı sunma amaçlıdır.

CHP Grup Başkanvekili Sırrı Aydoğan ise temenni kararının sorunu kökten çözmeye yönelik, sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni değil tüm Türkiye’yi ilgilendiren bir karar olduğunu söyledi.

Başkan Kocaoğlu: Süreci yakından izliyorum
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Sayıştay kararından sonra hukukçularla yoğun bir mesai harcadıklarını hatırlatarak şunları söyledi: “60 yaş kartlarını durdururken, bunun yolunun Bakanlar Kurulu’nun yetkisinde olduğunu, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nden alacağımız bir tavsiye kararının Bakanlar Kurulu’na ulaştırılmasını ve orada alınacak kararla bu konunun yasal zemine oturtulmasını öngördük. Böyle bir çalışma yaptık. Destekledikleri için hem MHP hem CHP’li meclis üyelerine teşekkür ediyoruz. AK Parti grubundaki arkadaşlarımızın bu konuda ne düşündüklerini bilemiyorum. Onların kendi takdirleridir. Tabi ki her siyasi parti kendi görüşü doğrultusunda değerlendirme yapıp o görüş doğrultusunda oy verecektir. Saygı duyuyoruz. Ama bu işin bu şekilde aşılacağı konusunda bir yol haritası belirledik. Umuyoruz ki, Bakanlar Kurulu da gerekli değerlendirme ve düzenlemeyi yapar. Bizim aldığımız Meclis kararı tavsiye niteliğindedir. Umuyorum sonucu olumlu olur. Umuyorum İzmir’de 1999 yılında başlayıp 12 senedir devam eden bu uygulamanın sürdürülmesi konusunda bir yol açılır ve diğer büyükşehir belediyelerimize de örnek olur, onlar da bu kararı uygularlar. Süreci yakından takip ediyorum. İzleyip neticeye göre hareket edeceğiz.

60 yaş kartlarında süreç nasıl gelişti
ESHOT Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı, toplu ulaşımda kullanılan kartların verilme amacı, istenecek belgeler, hak sahiplerinin faydalanma şekilleri ve bedellerinin yer aldığı düzenlemelerle ilgi taslak, geçtiğimiz Mayıs ayında Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülerek kabul edildikten sonra Sayıştay’a gönderilmişti. Taslağın 11. maddesine itiraz eden Sayıştay Daireler Kurulu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde ikamet eden ve 60 yaşını dolduran kişilere toplu ulaşımdan ücretsiz veya indirimli yararlanmaları için 60 yaş kartı verilir” ibaresini içeren söz konusu maddenin yasal dayanağı bulunmadığını belirterek taslaktan çıkarılmasını istedi.

TÜMÜ
Önceki Haber
Sonraki Haber