İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

28° GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI

Sayfası

Sayfa İçeriği

21
Eylül

Büyükşehir’in “viyadüklü yol” ihalesine 8 firma katıldı

TÜMÜ PAYLAŞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşildere Caddesi’ni “viyadük” ile aşarak Buca üzerinden Otogar’a bağlantı sağlayacak 7.5 kilometrelik “ekspres” güzergahın Onat Caddesi’ne kadar olan 1350 metrelik bölümü için yapım ihalesi gerçekleştirdi. Bu projenin kente kazandırılması için şimdiye kadar toplam 13 milyon 390 bin 626 TL kamulaştırma bedeli ödeyen İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı ihaleye 8 firma katıldı. İhalenin sonuçlanıp yer tesliminin yapılmasının ardından inşaat 540 günde tamamlanacak.

Halk arasında viyadük yüksekliği nedeniyle “uçan yol” olarak adlandırılan projeye göre, Yeşildere Caddesi ile paralelindeki Meles Çayı ve raylı sistem, Menderes Caddesi’nden Onat Caddesi’ne kadar köprülü kavşak ile aşılarak kesintisiz ulaşım sağlanacak. Köprülü kavşak ve söz konusu güzergahın düzenlenerek yapılması için uygulama projelerini tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi yapım ihalesini de gerçekleştirdi. Otogar’a kadar uzanacak diğer bölümler ise etaplar halinde ele alınarak çalışmalar sürdürülüyor.

Yeşildere Caddesi üzerinden Onat Caddesi’ne kadar oluşturulacak köprülü kavşak ile hem Buca’ya giriş yapılıp üst bölgelerine gidilebilecek hem de Buca’dan Yeşildere Caddesi yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşılabilecek. Buca ilçesinin yıllardır özlemini çektiği alternatif yol, bu çalışma sayesinde yaşama geçirilmiş olacak.

Yeni yol İzmirliler’e ne kazandıracak?
  • Kent merkezi ile Bornova ve Karşıyaka yönünden Yeşildere Caddesi’ni kullanarak Buca’ya gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi’ndeki trafik yoğunluğuna girmeden “kestirmeden” Menderes Caddesi-Şirinyer-Gürçeşme-Ufuk ve İşçievleri üzerinden Evka-1 ve İZKENT’e ulaşabilecek.
  • Yine Buca’dan Bornova ve Karşıyaka ile kent merkezine ulaşmak isteyen vatandaşlar, açılacak yeni güzergah üzerinden Yeşildere Caddesi’ne çıkarak istedikleri istikamete gidebilecek.
  • Bu güzergah üzerinde bulunan Çamlık-Mehtap ve İsmet Paşa mahallelerine de ulaşım kolaylaşmış olacak.
  • Buca’ya giriş- çıkışı sağlayan Mehmet Akif ve Menderes caddelerindeki trafik yükü hafifleyecek.
  • Buca, Çamlıkule bağlantı yolundan sonra ikinci bir alternatif güzergah kazanmış olacak.
  • Buca-Şirinyer üzerinden Karabağlar ve Gaziemir istikametine gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi’ni kullanmak zorunda kalmadan, yeni yol üzerinden Yeşildere Caddesi’ne çıkarak istedikleri yere gidebilecekler.
  • 7.5 kilometrelik güzergah tamamlandığında hem Buca’dan hem de Gürçeşme, Eşrefpaşa, Yeşilyurt, Bozyaka, Eskiizmir, Karabağlar, Yeşildere gibi semtlerden Otogar’a ulaşım kolaylaşmış olacak.


TÜMÜ
Önceki Haber
Sonraki Haber