İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

22° SAĞANAK YAĞIŞLI

Sayfası

Sayfa İçeriği

11
Haziran

Trafik canavarı olmayacaklar

TÜMÜ PAYLAŞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaşamları karartan trafik kazalarını azaltmak için küçük yaşta uygulamalı eğitime başladı.   

İzmir Büyükşehir Belediyesi, okul öncesi ve ilköğretim okul öğrencilerinin uygulamalı trafik eğitimi alabilmeleri için Dr. Behçet Uz Rekreasyon alanı içinde 4 bin metrekare alan üzerinde Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nı hizmete aldı. Kent içindeki trafik düzeninin küçük bir modeli olan alanda öğrenciler trafikte yolcu ve yayaların uyması gereken kuralları, trafik işaretlerini ve emniyetli sürüş için gerekli tüm bilgileri öğrenme imkanı bulacak.
Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, trafik kazalarında Türkiye’nin başı çeken bir ülke olduğunu söyleyerek, “Ölümlü ve bizleri engelli bırakan trafik kazaları, özellikle ülkemizde çok büyük problem. Araba kullanırken de yaya olarak yürürken de pek çok sıkıntılarımız” dedi. Trafik eğitiminin küçük yaşlarda verilmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “Sadece teorik düzeyde değil, hem oyun hem de öğrenme amaçlı bir eğitim süreciyle trafik bilinci verilmeli. Çocuklarımızın bunu bir refleks haline getirerek yaşam boyu kullanmalarını istiyoruz” diye konuştu.
Yeni açılan pistte çocuklara verecekleri eğitimle bilinç düzeyini yükseltmek ve trafik eğitim parklarının sayısını daha da artırmak istediklerini vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, ”Emniyet Müdürlüğümüz de trafik polisleriyle bize destek verecek. Trafik kazaları can almasın, insanlar artık engelli kalmasın istiyoruz” dedi.

Caillou (Kayu) ile trafik eğitimi
Başkan Kocaoğlu, konuşmasının ardından Trafik Eğitim dersliğinde öğrencilerle birlikte trafik eğitimine katıldı. Çocukların sevdiği çizgi film kahramanı Caillo’nun (Kayu) trafikle ilgili mesajlar verdiği çizgi filmi bir süre çocuklarla birlikte izleyen Başkan Kocaoğlu, daha sonra eğitim pistinde akülü araçlarla sürüş yapan öğrencileri izledi.

11 adet minyatür akülü araç bulunuyor
Altındağ Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı içinde kurulan Çocuk Trafik Eğitim Parkı, 2350 metrekarelik alanda Trafik Eğitim Pisti, 250 metrekarelik kapalı alan içinde 50 kişilik eğitim binasından oluşuyor. 38 adet sinyalizasyon sistemi, 150 adet trafik işaret levhası kullanılarak donatılan Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda yatay ve düşey trafik işaretlemeleri de yer alıyor.  Parkta 5 ile 14 yaş gruplarının kullanabileceği toplam 11 adet minyatür akülü eğitim otosu ile çocuklar trafik kurallarını öğrenecek. Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda eğitimler, Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetim Şube Müdürlüğü’nce görevlendirilecek trafik polisi tarafından gerçekleştirilecek. Yıl içinde 15 bin öğrenciye trafik eğitimi verilmesi planlanıyor. Çocukların Trafik Eğitim Parkı’na ulaşımını İzmir Büyükşehir Belediyesi sağlayacak.


TÜMÜ
Önceki Haber
Sonraki Haber