İzmir
Anasayfa > İzmir > İzmir’i Gezelim > Antik Kentler İzmir Kuzey > Bergama
PERGAMON (BERGAMA)  

Bergama’nın antik metinlerde “Pergamon” ya da “Pergamos” olarak geçen adı, kale ya da müstahkem mevki anlamına gelir. Kale Dağı’nın tepesindeki Antik Pergamos’un yanı sıra Bakırçay Ovası’na dağılmış höyüklerde yapılan araştırmalar, Bergama’da ilk yerleşimin M. Ö. 3000’e (Eski Tunç Çağı) gittiğini ortaya koyar. Hititlerin Batı’daki en uç yerleşimlerinden Bergama; Helen, Pergamon Krallığı, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerini yaşar. Makedonya Krallığı’nın egemenliğindeki kentte, Büyük İskender’in ölümünün ardından M. Ö. 301’de, Makedonyalı komutan Lysimakhos krallığını ilan eder; böylece 150 yıl süren krallık dönemi başlar. Marmara Denizi kıyısından Akdeniz’e uzanan krallık, geride eşsiz bir mimari ve heykeller bırakır.  Bergama, “çok katmanlı kültürel peyzaj alanı” olarak 22 Haziran 2014’ten bu yana; dünyanın 999’uncu, Türkiye’nin 13’üncü, İzmir’in ise ilk “UNESCO Dünya Mirası”dır. 

Kitabın icadı: Parşömen 

Bergama’nın dünyaya armağanı parşömen, krallık döneminde icat edilir. İskenderiye Kitaplığı ile kültürel anlamda önde olan Mısır, Bergama Kütüphanesi ile rekabete girer; Mısır Kralı, dönemin tek kâğıdı olan papirüsün Bergama’ya gönderilmesini yasaklar. Bergama kralı, papirüsün yerini tutacak bir malzeme geliştirilmesini emredince “Pergamon kâğıdı” anlamına gelen parşömen üretilir. Papirüse üstünlüğü, kırılmadan kesilebilir ve katlanabilmesidir. Bu sayede sayfalar üst üste dikilerek ilk kitap üretilir.   

Akropol

Teleferik ve karayoluyla ulaşılabilen Akropol, 300 metre yükseğe çıktıkça muhteşem bir Bergama manzarası sunar. Bergama krallarının sarayları, tiyatro, kutsal alanlar, tapınaklar, agora, gymnasion, heroon ve diğer Roma Dönemi kalıntıları, ilk yerleşimin M. Ö. 7-6’ncı yüzyıllarda yapıldığı Akropol’dedir.  

Asklepion  
Aşağı Bergama’da, Helenistik Dönem'de, sağlık ve hekimlik tanrısı Asklepion adına kurulmuş büyük bir tıp merkezi yer alır. Fiziksel ve ruhsal tedavi merkezi, psikoterapinin beşiği olarak kabul edilir. Tıbbın atası hekim Galenos, ilçenin dünya kültür mirasına yaptığı en önemli katkılardandır.   
Loading..
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz..